facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

10.09.2012

Promile zabijają.

Dzisiaj trochę dramatyczniej. Alkohol i …samochody?

W tym roku w wakacje doszło do 6 887 wypadków z udziałem pijanych kierowców, w których zginęły 643 osoby, a 8 813 zostało rannych. Mimo, że to mniej niż w tamtym roku, to powodów do optymizmu nie ma.  Co roku w tym czasie gwałtownie rośnie liczba wypadków powodowanych przez kierowców na podwójnym gazie.

Kiełbasa z grilla nad jeziorem smakuje przecież lepiej z piwem, a jeszcze lepiej z kilkoma. A mało kto wie, że organizm statystycznego dorosłego potrzebuje około 3 godzin by spalić jedno duże piwo. Wakacyjna atmosfera ogólnego odprężenia i rozluźnienia skłania do bardziej ryzykownych zachowań i ci, co lubią adrenalinę lub są po prostu bezmyślni, wsiadają za kółko –  „bo do domu blisko”, „bo pojadą wolno i ostrożnie”,  „bo przecież dużo nie wypili”. A wypity alkohol skutecznie utrudnia skoncentrowanie myśli na prowadzeniu pojazdu, pogarsza koordynację ruchów, zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia i powoduje błędną ocenę odległości.

Drugą grupą pijanych kierowców są tzw. nieświadomi. Nieświadomi ile wypili i że może trochę za dużo, by organizm zdążył spalić alkohol. Nieświadomi, że jakkolwiek popularne sposoby jak: najadanie się, picie dużej ilości wody lub kawy albo „odświeżające” spacery nie są w stanie przyspieszyć spalania alkoholu w organizmie.

78% NIETRZEŹWYCH KIEROWCÓW ZATRZYMANYCH PRZEZ POLICJĘ, TO OSOBY, KTÓRE USIADŁY ZA KIEROWNICĘ NASTĘPNEGO DNIA PO WYPICIU ALKOHOLU!

Rocznie w Polsce policjanci zatrzymują od 160 do 180 tysięcy nietrzeźwych kierowców.

 Jeśli mamy we krwi od 0,2 do 0,5 promila, to tracimy prawo jazdy i grozi nam grzywna.

Jeśli przekroczymy 0,5 promila to już jest przestępstwo, które kończy się utratą prawa jazdy, a czasem więzieniem.

I na koniec.  Jest kilka dobrych sposobów na kaca, gdy nie mamy czasu na leczenie i trzeźwienie – polecamy jazdę z koleżanką lub kolegą abstynentem lub komunikację miejską…


Podobne wpisy

06.05.2020 | Bez kategorii

Koniec kwarantanny na drogach!

28.04.2020 | Android

Masz NaviExpert z getne.pl? Przejdź...

22.04.2020 | Nawigacja NaviExpert

5 formalności związanych z autem, które...

16.04.2020 | badania NaviExpert

Wiemy, czy Polacy zastosowali się do...

08.04.2020 | Nawigacja NaviExpert

Alternatywne środki transportu w dobie...

01.04.2020 | Co nowego?

NaviExpert Home rozwiąże problemy z...