NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz

24.07.2013

Ostrzeżenia CB w NaviExpert. Jak to działa?

Ostrzeżenia CB w nawigacji

Funkcja ostrzeżeń CB w NaviExpert uchroniła już niejednego kierowcę przed mandatem za przekroczenie prędkości czy też przed staniem w korkach spowodowanych wypadkiem czy remontem na drodze. Jesteście ciekawi jak to wszystko u nas działa? Zapraszamy do dalszej lektury.

Ostrzeżenia o fotoradarach

W naszej bazie znajdują się wszystkie przydrożne maszty, w których może być zainstalowany fotoradar. Dla nas nie ma różnicy czy wybrany fotoradar jest nabity czy nie, ostrzegamy Was o wszystkich z prostego powodu – służby odpowiadające za fotoradary lubią często zmieniać rozmieszczenie wsadów, przez co nawet szary maszt, wydawać by się mogło atrapa, może zrobić niechciane zdjęcie. Lepiej zatem zawczasu być ostrzeżonym niż po kilku tygodniach dostać powiadomienie o nieprzyjemnej niespodziance.

NaviExpert informuje także o odcinkowym pomiarze prędkości oraz fotoradarach znajdujących się po lewej stronie drogi. Te często mogą być odwrócone w drugą stronę i robić zdjęcia pojazdom poruszającym się w przeciwnym kierunku. Podczas mijania na trasie fotoradaru pojawi się w aplikacji okno potwierdzenia lub odwołania danego punktu. Taka informacja jest cenna nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla pozostałych kierowców.

Ostrzeżenia o kontroli i inspekcji drogowej

Patrole drogówki z „suszarkami” bardzo często lubią ustawiać się w najmniej przewidywalnych miejscach łapiąc kierowców na przekroczeniu dozwolonej prędkości. Nawigacja NaviExpert pokazuje ograniczenia prędkości obowiązujące na danej drodze; po jej przekroczeniu ikona powiększa się. Poza tym, informujemy również o częstych miejscach kontroli i inspekcji drogowej. Największą siłę stanowicie jednak Wy sami zgłaszając poprzez funkcję ostrzeżeń CB przydrożne patrole. Wystarczy, że mijając takowy dotkniecie odpowiedniej ikony zgłoszenia i natychmiast zostanie ono przesłane do innych kierowców, którzy będą jechać przez wskazane miejsce. Dokładnie tak samo działa to w drugą stronę – na ekranie nawigacji pojawi się czerwona ikona z policjantem i napisem CB jeśli ktoś kontrolę drogową zgłosił przed Wami.

Jak wiadomo, patrole policji i Inspekcji Transportu Drogowego lubią się przemieszczać, dlatego każde zgłoszenie przesłane na nasz serwer jest wyświetlane przez dwie godziny, jeżeli nie uzyska potwierdzenia od innego użytkownika drogi. Podobnie bowiem jak w przypadku fotoradarów, kontrole i inspekcje drogowe możecie potwierdzać lub odwoływać przekazując tym samym cenną informację pozostałym kierowcom. Potwierdzane ostrzeżenia będą wyświetlały się dłużej na mapie, rośnie wtedy ich wiarygodność.

Ostrzeżenia o niebezpiecznych miejscach i wypadkach

O czarnych punktach, czyli niebezpiecznych miejscach na drodze, albo odcinkach dróg oznaczonych specjalnymi znakami NaviExpert także informuje swoich użytkowników. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad za niebezpieczne miejsce uznaje odcinek drogi, na którym zdarzyło się 12 lub więcej wypadków na 1 km drogi w ciągu trzech ostatnich lat lub 5 lub więcej wypadków na 1 km drogi w jednym z ostatnich trzech lat.

Wiemy jednak, że często podróżując po Polsce natykacie się na inne niebezpieczne miejsca, które nie są oznakowane, dlatego możecie ostrzec o nich innych dotykając odpowiedniej ikony w ostrzeżeniach CB w trakcie nawigacji. Dziura w drodze, nieoznakowany ostry zakręt czy słabo widoczne drogi dojazdowe – to tylko niektóre z przykładów niebezpiecznych miejsc, o których warto ostrzegać innych.

Cenną informacją, o której powiadamia NaviExpert oraz zgłaszacie Wy sami, są także ostrzeżenia o wypadkach. Warto w takich miejscach zachować szczególną ostrożność.

Remonty i poprawki na mapie

W naszej firmie dokładamy wszelkich starań, by mapy były zawsze aktualne, a co za tym idzie, uwzględniały również trwające remonty, dzięki czemu nawigacja może ominąć zamknięte odcinki dróg i poprowadzić do celu trasą bez korków. Zdajemy sobie jednak sprawę, że dążenie do doskonałości nie byłoby możliwe bez Waszej pomocy. Dlatego też w ostrzeżeniach CB znajduje się kategoria „Remont / poprawka mapy”. Po kliknięciu na tę ikonę dostaniecie powiadomienie na adres e-mail podany podczas rejestracji NaviExpert z prośbą o doprecyzowanie zgłoszenia. Im więcej informacji od Was uzyskamy, tym szybciej naniesiemy wybrany remont lub poprawkę na mapę.

Ostrzeżenia głosowe

Poza ikonami ostrzeżeń pojawiającymi się na mapie i ekranie nawigacji możecie również w menu Narzędzia –> Ustawienia –> Dźwięk ustawić, które kategorie ostrzeń będą pojawiać się w trakcie jazdy także w formie głosowej. Do wyboru są: niebezpieczne miejsca, fotoradary, kontrole drogowe, kontrole ITD, wypadki oraz odcinkowy pomiar prędkości. W tym samym menu możecie również ustawić czy chcecie słyszeć ostrzeżenia głosowe o przekroczeniu wybranego progu prędkości jazdy.

W solidarności kierowców siła

Im więcej ostrzeżeń przesyłanych przez kierowców tym lepiej funkcjonuje nasz system ostrzeżeń CB, dzięki któremu nie tylko unikacie mandatów, ale podróżujecie bezpieczniej. Kliknięcie ikony zgłoszenia podczas nawigacji i wybranie kategorii zgłoszenia jest bardzo proste i zajmuje kilka sekund, a informacja, którą otrzymają pozostali kierowcy, jest bardzo cenna. Zasada jest prosta – ostrzegając innych sami zostaniemy również ostrzeżeni. Siła jest więc w solidarności kierowców wzajemnie się ostrzegających. Bo po co narażać się na zdjęcie z fotoradaru czy stanie w korkach przez wypadek?


Podobne wpisy

03.08.2018 | Nawigacja NaviExpert

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

01.08.2018 | Konkursy

Noclegowy POIedynek wystartował! Wygraj...

29.07.2018 | Nawigacja NaviExpert

Nawigacja samochodowa NaviExpert –...

25.07.2018 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...

13.07.2018 | Nawigacja NaviExpert

Wypad na wakacje? Sprawdź ulubione miejsca...

10.07.2018 | Android

Slow Road – Wolni w podróży z NaviExpert