Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

01.09.2022

Ostatni dzwonek, by nie zapunktować i czasu w korkach nie marnować

Mamy wrzesień, a to oznacza większe korki, zmiany w organizacji ruchu, zamieszanie związane z początkiem roku szkolnego a zaraz— akademickiego i kolejne podwyżki. Czekają nas także nowe przepisy drogowe. Jedno jest pewne: będzie się działo! 

Punkty karne i nowe przepisy ruchu drogowego – co się zmieni?

Już w styczniu informowaliśmy Was o nowym taryfikatorze wynikającym ze zaktualizowanych przepisów ruchu drogowego, który zakładał wzrost wysokości mandatów m.in. za przekroczenie prędkości. W taryfikatorze punktów karnych wyszczególniono także pozostałe wykroczenia w zakresie ruchu drogowego, które wpłyną na liczbę punktów karnych zgromadzonych na koncie danego kierowcy.

Od 17 czerwca ubezpieczyciele mają wgląd w historię wykroczeń kierowców, a od 17 września z kolei w życie wejdą kolejne zmiany, zorientowane na jeszcze surowsze kary za naruszenie przepisów ruchu. Tym razem w roli głównej występują punkty karne. Zobaczcie, co Was czeka!

Z tego wpisu dowiecie się m.in:

 • jakie są aktualne kary za przekroczenie prędkości,
 • jak wyglądają nowe przepisy drogowe,
 • ile punktów karnych może mieć na koncie kierowca, zanim straci prawo jazdy,
 • dlaczego wprowadzono nowe systemy punktów karnych,
 • po jakim czasie następuje kasowanie punktów karnych,
 • co grozi za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Lekcja 1 Temat: Punkty karne 

*Kierowca posiadający uprawnienie dłużej niż rok.
**Kierowca posiadający uprawnienie krócej niż rok.
***Nie przysługuje kierowcy w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.

Ile mogę mieć punktów karnych, zanim stracę prawo jazdy?

Do tej pory policjant za poszczególne wykroczenia mógł nałożyć od 1 do 10 punktów karnych. W drugiej połowie września zmienia się taryfikator punktów karnych, maksymalna wartość wyniesie aż 15. Tę „imponującą” sumę zanotujecie za złamanie przepisów ruchu drogowego, m.in. za:

 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h, 
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku,
 • kierowanie pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
 • wyprzedzanie pieszemu pierwszeństwa na przejściu dla pieszych lub tuż przed nim, 
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, 
 • łamanie przepisów na przejazdach kolejowych (wjazd na czerwonym świetle),
 • niestosowanie się do sygnałów świetlnych,
 • naruszenie zakazu wyprzedzania (znak B-25 i B-26),
 • jazdę autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający ze znaków drogowych.

Analogicznie zwiększa się także liczba punktów karnych, które kierowca otrzyma za przekroczenie pozostałych limitów prędkości. 

Wraz z 17 września nie zmienia się limit punktów karnych, a więc maksymalna liczba punktów pozostaje taka sama. Kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok, mogą mieć więcej zgromadzonych punktów karnych niż kierowcy, którzy mają uprawnienia krócej niż rok. Są to odpowiednio – 24 i 20 punktów. Jednak już przekroczenie tego limitu oznacza konieczność ponownego podejścia do egzaminu państwowego (teoretycznego i praktycznego) oraz badania psychologicznego. Nowy taryfikator punktów karnych jest wymierzony przede wszystkim w kierowców naruszających przepisy w sposób regularny.

Nowe przepisy drogowe. Nic dwa razy się nie zdarza

… a przynajmniej nie powinno. Poza samymi punktami karnymi zmienić się ma także wysokość mandatów za kolejne wykroczenie. Jeśli więc zostaniemy złapani drugi raz na tym samym przewinieniu w ciągu dwóch lat, zapłacimy podwójną stawkę za konkretne wykroczenia drogowe. Dotyczy to najbardziej poważnych wykroczeń jak np. łamanie przepisów ruchu drogowego na przejazdach kolejowych, przekroczenie dopuszczalnej prędkości o co najmniej 31 km/h czy niestosowanie się do zakazu wyprzedzania.

Punkty za przekroczenie prędkości (i nie tylko), które zostaną z Tobą na dłużej

Do tej pory kierowcy mogli liczyć na niwelację punktów karnych. Nałożone punkty karne kasowały się po roku, który liczony był od daty popełnienia wykroczenia. Zmiany czekają na Was także tutaj — nowe punkty karne za wykroczenia drogowe zostaną skasowane dopiero po 2 latach. Co ważne, czas ten liczymy od daty zapłaty mandatu lub od dnia uprawomocnienia. Masz na koncie kilkanaście punktów karnych? Niestety zostaną z Tobą na dłużej.

Koniec kasowania posiadanych punktów karnych?

Jeżeli wizja dłuższej obecności punktów na koncie nie martwi Was szczególnie, bo przecież zawsze istnieje ratunek w postaci szkoleń redukujących punkty karne, to spieszymy z wyjaśnieniem. Od 17 września 2022 szkolenia, które pozwalały na redukcję aż 6 punktów karnych, odejdą w niepamięć.

Co z uzbieranymi przed tym terminem punktami? Nowe systemy punktów karnych zakładają, że Ewidencja będzie uwzględniała także naruszenia przepisów ruchu drogowego popełnione przed dniem wejścia w życie nowych zasad, przy czym do tych naruszeń będą stosowane dotychczasowe wysokości punktów oraz zasady ich usuwania z ewidencji. Tak więc pozbycie się starych punktów karnych wciąż jeszcze jest możliwe, jednak nie w każdym ośrodku egzaminowania. Co więcej, zgodnie z doniesieniami prasowymi – większość z nich, w związku z powyższym, przeżywa istne oblężenie. Tak więc dla uczniów i młodzieży 1 września to pierwszy dzwonek, dla tych starszych z punktami karnymi na koncie – ostatni, by je zredukować.

Jak sprawdzić punkty karne? Wystarczy, że odwiedzicie najbliższy komisariat policji. Punkty karne online możecie sprawdzić za pomocą systemu CEK 2.0.

Lekcja 2 Temat: Wyższe OC dla jeżdżących nieprzepisowo 

Towarzystwa ubezpieczeniowe wskutek zmian w przepisach, które obowiązują od 17 czerwca mogą weryfikować historię punktów karnych i mandatów danego kierowcy. Co więcej, to właśnie od historii wykroczeń może zależeć to, jaką stawkę zapłaci za ubezpieczenie OC. Z takiej możliwości korzysta już Warta i potwierdza to rzecznik prasowy ubezpieczyciela – Dawid Korszeń. Zapytany o to, z jakim wzrostem składek muszą liczyć się posiadacze polisy u tego dostawcy zaznacza jednak – Na takie szacunki jeszcze za wcześnie, jeszcze cały czas to testujemy m.in. zastanawiając się nad korelacją wykroczeń do ryzyka na drogach. Jak wyjaśnia, na pewno największy wzrost polis dotyczy kierowców naruszających limity prędkości, nieustępujących pierwszeństwa pieszemu czy prowadzenia pojazdów pod wpływem środków odurzających

Lekcja 3 Temat: Wrześniowe korki, remonty i inwestycje drogowe

Nieplanowane objazdy, większe prawdopodobieństwo spotkania kontroli ruchu drogowego, rozkopane drogi i co za tym idzie – korki, to już tradycja wrześniowych podróży. W tym roku nie będzie inaczej. Jakie remonty trwają w największych miastach oraz jakie nowe inwestycje drogowe zaplanowano na ten miesiąc?

Remonty:

 • Warszawa: w stolicy trwa budowa II linii metra – ul. Kondratowicza i przebudowa ronda Sedlaczka, al. Armii Ludowej oraz ulicy Marsa. Wyłączony z ruchu pozostaje zjazd z S79 w kierunku Lotniska Chopina;
 • w Krakowie trwa budowa linii tramwajowej w ciągu ul. Pachońskiego, a w trakcie przebudowy znajdują się: skrzyżowanie ulic Bratysławskiej z Wybickiego, ulice: Łokietka, Blich i Dietla oraz DK79 w ciągu ul. Igołomskiej. 27 sierpnia ostatecznie udostępniono dla ruchu Trasę Łagiewnicką;
 • w Łodzi, wciąż w remoncie znajdują się następujące ulice: Wojska Polskiego, Plac Wolności, Nowomiejska, Ogrodowa, Północna oraz Obywatelska; remont wiaduktów dotyczy ulic Dąbrowskiego i Przybyszewskiego;
 • Trójmiasto: w Gdańsku ciąg dalszy budowy linii tramwajowej Nowa Warszawska, a związku z pracami na Moście Stągiewnym zamknięte jest skrzyżowanie ulic: Długie Ogrody, Szafarnia i Szopy. W Gdyni trwają prace na budowie Trasy Kaszubskiej i węźle Gdynia – Wielki Kack. W Sopocie z kolei remontowana jest ulica 3 Maja;
 • w stolicy Dolnego Śląska należy liczyć się w utrudnieniami na ulicy Pomorskiej. W budowie jest linia tramwajowa na Popowice oraz Nowy Dwór. Swój ciąg dalszy mają także prace nad wschodnią obwodnicą miasta;
 • stolica Wielkopolski boryka się z kolei ze znajdującymi się w remoncie i korkującymi ulicami: Lechicką, Naramowicką oraz al. Praw Kobiet. Prace trwają też w ścisłym centrum i dotyczą przebudowy ul. Św. Marcin. Z kolei na granicy Poznania i Plewisk trwa budowa węzła Grunwaldzka.
 • Aglomeracja Śląska: w Katowicach trwa budowa mostu na ul. Bankowej, trasy N-S w Rudzie Śląskiej, w remoncie znajduje się ul. Roosevelta w Zabrzu oraz trwa rozbudowa trasy ekspresowej S1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza.

Nowe inwestycje – otwarcia zaplanowane na wrzesień

 • Żary-Zachód do węzła w okolicach miasta Iłowa (A18)
 • Szczuczyn – Nowa Wieś Ełcka (S61)
 • Obwodnica Przeworska (DW835)
 • Północna obwodnica Mielca (DW984)
 • Wschodni dojazd do węzła „Wołomin” na S8 (DW635)
 • Obwodnica Wałbrzycha (DK35)
 • Węzeł Giszowiec – częściowo oddany do użytku, jednak prace wykończeniowe wciąż trwają (DK86/DK81)

Sprawdzian z geometrii… czyli: z NaviExpert za kółkiem

NaviExpert od lat dba o bezpieczeństwo kierowców na drodze. Informujemy Was o limitach prędkości oraz ostrzegamy o patrolach i fotoradarach, abyście z bezpiecznym wyprzedzeniem mogli zdjąć nogę z gazu. Dzięki na bieżąco aktualizowanym mapom uwzględniamy dla Was zmiany w organizacji ruchu, nowe inwestycje drogowe czy umożliwiamy omijanie zakorkowanych odcinków. Dodajmy do tego spersonalizowane porady dotyczące Waszego stylu jazdy czy możliwość nagrania komunikatu “Zwolnij” głosem bliskiej Wam osoby.

Widzimy się w trasie!

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...

27.10.2023 | Aktualności drogowe

1 listopada na polskich drogach