facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

28.02.2012

Nawigacja na Windows Phone 7

Windows Phone Logo

Niedawno informowaliśmy Was, że już w pierwszym półroczu NaviExpert zadebiutuje na telefonach z systemem Windows Phone. Postanowiliśmy w związku z tym przybliżyć Wam trochę informacji o tym systemie.

Pierwsze informacje o pojawieniu się Windows Phone miały miejsce już  na początku 2010 roku. Windows Phone miał być rozszerzoną i dopasowaną do potrzeb smartfonów nową wersją Windows Mobile, czyli pierwszego systemu operacyjnego Microsoftu na telefony. Windows Phone miał pokazać, że Microsoft bardzo poważnie traktuje rynek smartfonów i chce być na nim numerem 1 (w tamtym okresie jego głównym rywalem był Symbian). Windows Phone pojawił się na rynku pod koniec 2010 roku od razu z cyferką „7”, zdecydowano się więc na kontynuację numeracji, bowiem ostatnia wersja Windows Mobile miała numer 6.5. Podobnie jak w przypadku Androida, kolejne wersje Windows Phone mają też swoje nazwy: wersja 7.5 określana jest Mango, wersja 7.6 to Tango, a wersja 8.0, która premierę będzie miała w drugiej połowie roku – Apollo.

Nokia Lumia 900
Nokia Lumia 900

Mimo wsparcia i technologii Microsoftu Windows Phone nie stał się jeszcze równoprawnym konkurentem Androida na rynku smartfonów, choć prognozy na najbliższe lata są więcej niż optymistyczne. Nawiązanie ścisłej współpracy z Nokią (głównym partnerem Microsoftu obok HTC) już zaczyna przynosić efekty w postaci coraz większej popularności telefonów z WP7. Pojawiają się też inne symptomy popularyzacji systemu w postaci wzrostu ilości aplikacji w Martplace Windows Phone oraz wiele pozytywnych komentarzy o samym systemie Windows Phone wśród użytkowników.

Windows Phnoe Market
Windows Phone Market

W 2011 roku największym problemem w upowszechnianiu się Windows Phone wydawała się, oprócz ofensywy Androida,  ograniczona liczba telefonów, na których był on dostępny (choć współpraca z HTC i Nokią zmienia taki stan rzeczy). Windows Phone znajdziemy obecnie na kilku telefonach takich producentów jak Nokia, HTC, Samsung i LG. Najpopularniejszym ze sprzedawanych modeli wydają się Nokia Lumia, HTC Titan i Samsung Omnia. Kolejni producenci (ZTE, Dell, Acer, Fujitsu) powoli implementują system Windows Phone na swoich urządzeniach, zarówno smartfonach, jak i tabletach.

Marketplace Windows Phone – kadr ze strony sklepu

Upowszechnienie Windows Phone będzie też wynikiem wzrostu ilości aplikacji oferowanych na telefony. Obecnie w Windows Phone Marketplace będącym odpowiednikiem Andorid Marketu dla WP dostępnych jest około 70 000 aplikacji. Wrażenie robi także dynamika wzrostu liczby developerów i aplikacji. I tu mamy nadzieję, że część użytkowników smartfonów w Polsce spojrzy na Windows Phone przychylniej po debiucie na tej platformie NaviExpert. A ten będzie miał miejsce w pierwszym półroczu 2012 roku.

Społeczność Windows Phone jest w Polsce mniejsza i mniej zaangażowana niż społeczność Androida czy systemu Bada, powstaje jednak wiele portali skierowanych do użytkowników tych systemów a społeczność rośnie w siłę. Biorąc pod uwagę wzrost zainteresowania użytkowników, technologiczne zaawansowanie systemów oraz coraz większą dostępność topowych modeli telefonów na Windows Phone trudno przypuszczać, że system Microsoftu nie odniesie sukces. Wyniki sprzedaży, kampanie promujące i zainteresowanie użytkowników smartfonem Nokia Lumia 800 potwierdzają taką tezę.

Wszystkie osoby, które używają Windows Phone, już dziś zapraszamy do zarejestrowania sie na naszym forum. Już za kilkanaście tygodni będziecie mogli brać udział dyskusjach na forum jako pełnoprawni członkowie społeczności NaviExpert 🙂


Podobne wpisy

06.05.2020 | Bez kategorii

Koniec kwarantanny na drogach!

28.04.2020 | Android

Masz NaviExpert z getne.pl? Przejdź...

22.04.2020 | Nawigacja NaviExpert

5 formalności związanych z autem, które...

16.04.2020 | badania NaviExpert

Wiemy, czy Polacy zastosowali się do...

08.04.2020 | Nawigacja NaviExpert

Alternatywne środki transportu w dobie...

01.04.2020 | Co nowego?

NaviExpert Home rozwiąże problemy z...