facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

27.03.2012

Korki – dlaczego powstają

Lusterko samochodowe

NaviExpert to najlepszy sposób na korki – tak pokazują testy i plebiscyty, a przede wszystkim opinie użytkowników nawigacji. Warto jednak zadać sobie pytanie, skąd w ogóle biorą się korki i dlaczego są one głównym problemem kierowców poruszających się na co dzień po dużych miastach.

Intuicja podpowiada nam, że korki powstają  przez zbyt dużą ilość samochodów na zbyt słabo rozbudowanej infrastrukturze drogowej. Idąc za tym założeniem, możemy dojść do wniosku, że korki są nieuniknionym zjawiskiem w dużych miastach, w których kilkaset tysięcy osób każdego dnia próbuje przemieścić się z jednego punktu do drugiego, a co gorsza, większość robi to w tym samym czasie (czyli rano między godziną 7 a 10) oraz po południu (między godziną 15 a 18).

Rzeczywiście zbyt duża ilość samochodów i za mało przepustowe trasy oraz kumulacja ruchu o określonych porach są naturalną przyczyną korków, ale takie podejście do tematu to tylko połowa prawdy. Korki powstają bowiem także przez nas samych – kierowców.

Korki tworzą kierowcy – technika jazdy

Jak zobaczycie na filmie poniżej, korki mogą też tworzyć sami kierowcy, a właściwie sposób, w jaki jeżdzą niektórzy z nas. Zbyt późne ruszanie na światłach czy nieprawidłowe odległości miedzy samochodami oraz częste hamowanie to elementy, które mają korkotwórcze znaczenie porównywalne do niewystarczającej infrastruktury drogowej.

Korek uliczny
Korek uliczny

Co może wydać się dziwne w pierwszym momencie, do korków bardziej przyczyniają się ci kierowcy, który trzymają się blisko samochodów jadących przed nimi niż ci, którzy utrzymują duże odległości. W przypadku hamowania samochodu jadącego przed nimi, muszą oni zwolnić jeszcze bardziej (ponieważ reakcja zawsze jest opóźniona, trzeba hamować mocniej). Jeśli kilka samochodów jedzie w ciągu blisko siebie, często oznacza to, że ostatni przy hamowaniu musi nawet stanąć (o ile nie dojdzie do kolizji, co również jest możliwe). Mechanizm, o którym piszemy, zobaczycie i zrozumiecie na tym filmie.

 

Niedostateczne wykorzystania nowej technologii

Korki tworzą się także przez niedostateczne wykorzystanie nowych technologii przez zarządców dróg: nowoczesnej sygnalizacji drogowej i systemów kontrolowania ruchu (np. inteligentne zarządzanie uwzględniające natężenie ruchu w każdym z kierunków).

Korki tworzą się także przez to, że jeszcze nie wszyscy kierowcy korzystają z rozwiązań oferujących upłynnienie trasy przez skierowanie kierowców na tą drogę, gdzie korki są mniejsze, a czas przejazdu będzie szybszy. Jak świetnie wiedzą użytkownicy NaviExpert (których jest już ponad 1,5 miliona), nawigacja jest w stanie rozłożyć ruch, kierując nas innymi drogami, o których „wie” (za sprawą technologii Community Traffic online), że będą one szybsze. Kierowca, jadąc taką drogą, sam uniknie stania w korku, a przy okazji przysłuży się innym kierowcom, nie powiększając korka, który już istnieje.


Podobne wpisy

31.12.2021 | Nawigacja NaviExpert

Tzw. Ustawa mandatowa – co się zmieni...

26.11.2021 | Android

Przejdź do Google Play i kup NaviExpert...

29.10.2021 | Aktualności drogowe

Zmiany organizacji ruchu na 1 listopada....

04.10.2021 | Co nowego?

NaviExpert z nową funkcją zwraca uwagę...

30.07.2021 | badania NaviExpert

Wakacyjne powroty – którą trasę...

25.06.2021 | Bez kategorii

Do drogi, gotowi… START! NaviExpert...