Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

27.12.2018

Ile czasu musi upłynąć by wsiąść za kółko po alkoholu?

Piłeś? Nie jedź! Teoretycznie hasło znane nie od dziś, a w praktyce wciąż bywa lekceważone. Po zakrapianej alkoholem imprezie rodzinnej czy zabawie sylwestrowej warto mieć pewność, że można już bezpiecznie usiąść za kierownicą. Przyglądamy się metodom weryfikacji stężenia alkoholu we krwi.

 

Niemal 80 proc. nietrzeźwych kierowców zatrzymywanych przez policję to osoby, które usiadły za kierownicę następnego dnia po wypiciu alkoholu. Najczęściej tacy kierowcy czują się fizycznie dobrze i nie mają świadomości zagrożeń. Jak się jednak okazuje, nie zawsze wystarczy drzemka, posiłek, a nawet czas, jaki upłynął od spożycia alkoholu.

 

Stężenie alkoholu we krwi jakie występuje po jego spożyciu zależy od wielu czynników, w tym m.in.: od płci, masy ciała, rasy, stanu zdrowia czy aktywności fizycznej osoby pijącej. Nie istnieje niestety magiczny sposób na szybsze usunięcie z organizmu wypitego alkoholu, chyba że poddamy się odpowiednim zabiegom farmakologicznym w szpitalu.

Wykroczenie a przestępstwo

Stan po użyciu alkoholu zachodzi w sytuacji, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, albo w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg. W myśl art. 87 Kodeksu wykroczeń prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.

 

Natomiast już prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które ponosi się odpowiedzialność na podstawie art. 178a k.k. Zgodnie z tym przepisem, za popełnienie omawianego przestępstwa grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.  Ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia wówczas, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Co grozi za jazdę „pod wpływem”?

Sprawca wykroczenia z art. 87 kodeksu wykroczeń podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 złotych (od 50 zł do 5 000 zł). Dodatkowo, wobec sprawcy orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów (art. 87 § 3 kodeksu wykroczeń) jako środek karny. Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się na okres od 6 miesięcy do 3 lat (wymierza się w miesiącach lub latach) i połączony jest z obowiązkiem zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia określonego pojazdu.

Jak sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie

  • Alkomat

Przed zakupem urządzenia warto upewnić się czy można je kalibrować, a producent zapewnia dostęp do serwisu świadczącego taką usługę. Alkomat należy serwisować średnio raz na pół roku lub gdy pojawi się odpowiedni komunikat.

Najlepiej wybierać te, które posiadają odpowiednie atesty oraz wyposażone są w sensory elektrochemiczne. Takie urządzenie to wydatek od 250 zł do nawet 3 tys. zł. Na serwisach aukcyjnych można kupić alkomaty już za kilkanaście zł, a ich sprzedawcy przekonują, że urządzenia są atestowane, jednak czy warto ryzykować?

  • Wizyta na komisariacie

To najbardziej wiarygodne źródło pozyskiwania informacji. Policyjne alkomaty spełniają rygorystyczne wymogi, mają odpowiednie atesty oraz są regularnie kalibrowane.

Policjant jednak nie zawsze może wykonać badanie stanu trzeźwości. Każdy pomiar z użyciem alkomatu musi być zarejestrowany i wpisany w książkę. Krótko mówiąc, musi być powód, żeby go dokonać, bo policja nie prowadzi profilaktyki – wyjaśnia nadkom. Wiesław Pieniowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP.

  • Test w Internecie

Alkomat online, szczególnie po sylwestrowej nocy cieszy się ogromną popularnością ze względu na wygodę oraz łatwość dostępu. Wystarczy wypełnić formularz zaznaczając swoją płeć, podając wagę i wzrost, to czy piliśmy na pusty żołądek, o której godzinie zaczęliśmy oraz ile godzin upłynęło od rozpoczęcia i zakończenia spożywania alkoholu. Przykładowe strony, na których można poddać się takiemu testowi to:

 

 

Wartym odnotowania jest fakt, że informacje zdobyte dzięki wszelkim „amatorskim” automatom, kalkulatorom promili czy stronom, na których wirtualny alkomat pokazuje ilość procentów we krwi, mogą różnić się od wyniku, jaki uzyskamy przy kontroli policyjnej.

Dopuszczalne limity w Europie

Uogólniając, państwa Bloku Wschodniego oraz Skandynawia posiadają bardziej restrykcyjne przepisy (choć istnieją wyjątki), natomiast Europa Zachodnia bardziej liberalna. Planując zatem sylwestra w Czechach, na Słowacji, Węgrzech czy Rumunii, trzeba pamiętać, że dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi tam 0 prom. Z kolei nawet na 2 piwa można sobie pozwolić w Wielkiej Brytanii (poza Szkocją), gdzie obowiązuje limit 0,8 prom.

Choć Wielka Brytania dopuszcza największą ilość alkoholu we krwi kierowcy, tak przekroczenie tej wartości pociąga za sobą przykre kary finansowe.

 

Z kolei wysokości mandatów za jazdę po przekroczeniu dopuszczalnego limitu spożycia alkoholu na tle na Europy przedstawia powyższa mapka.

Nie chcąc wydłużać okresu „rekonwalescencji” oraz pogłębiać tzw. syndromu dnia następnego, pamiętajmy, że zmęczenie, stres, kawa i papierosy, opóźniają proces spalania alkoholu. Niewskazane jest także mieszanie ze sobą różnych gatunków alkoholi oraz picie ich na zimo. Przede wszystkim jednak, to trochę niepopularnym, ale najskuteczniejszym sposobem jest umiar

Na koniec przypominamy kampanię nie tracącą na aktualności „Alkohol i kluczyki? Wykluczone” zrealizowaną przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zachęcającą do odpowiedzialnego picia alkoholu, w tym niewsiadania za kierownicę po jego spożyciu:

 

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

12.07.2024 | badania NaviExpert

Morze, góry czy Mazury? Wakacyjne trasy...

08.07.2024 | Co nowego?

Wakacyjna nowość w NaviExpert –...

17.06.2024 | Aktualności drogowe

Którędy nad morze? A1 czy trasy równoległe?

14.06.2024 | Aktualności drogowe

Lokalizacje fotoradarów w Polsce [lista...

11.06.2024 | Aktualności drogowe

Ceny autostrad w Polsce. Ile zapłacimy...

20.05.2024 | Aktualności drogowe

Fotoradary w Polsce. Co warto o nich...