facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

14.07.2011

Boom na smartfony i rozczarowująca sprzedaż tabletów

Tablet GPS

W tym roku zakładano, że Polacy kupią nawet 100 tysięcy tabletów – co szczególnie cieszyło ich dystrybutorów, bo oznaczałoby to ponad 10-krotny wzrost sprzedaży względem roku poprzedniego. Może się jednak okazać, że szacunki mogły być zbyt optymistyczne i to bardzo.

W Polsce przeżywamy obecnie boom na smartfony, dobrze sprzedają się także laptopy. Oba te urządzenia traktowane są jako komplementarne i nie rywalizują ze sobą. Inaczej jest w Polsce z tabletami, które póki co są pożądane głównie przez fanów nowości i technologii i nie są traktowane jako niezbędne narzędzie pracy, nauki czy komunikacji (jak ma to miejsce przy laptopach i smartfonach).

Czy więc na naszym rynku tablety nie zyskają szerokiego grona odbiorcy a liczba 100 tysięcy sprzedanych sztuk rocznie w 40-milionowym społeczeństwie będzie trudna do osiągnięcia nawet w przyszłym roku? Nie do końca. Prawdopodobnie nawet jeśli tablety w tym roku nie podbiją serc Polaków, to przyszły rok będzie już pod względem ich sprzedaży znacznie lepszy. Przyczynią się do tego spadające koszty internetu online, rosnąca świadomość przydatności urządzenia oraz przede wszystkim oferta tabletów u operatorów telefonii komórkowej i mobilnego internetu, czyli dobre pakiety w systemie abonamentowym, gdzie urządzenie możemy nabyć nawet za symboliczną złotówkę.

Prawdą jest jednak także, że nasz rynek dopiero nasyca się smartfonami i to one zarówno w zeszłym, obecnym jak i przyszłym roku będą stanowiły lwią część urządzeń mobilnych sprzedawanych w naszym kraju. W 2010 roku w Polacy kupili około 1,3 miliona smartfonów, w tym roku ta liczba przekroczy 5 milionów, a w 2012 być może zbliży się do 10 milionów.


Podobne wpisy

06.05.2020 | Bez kategorii

Koniec kwarantanny na drogach!

28.04.2020 | Android

Masz NaviExpert z getne.pl? Przejdź...

22.04.2020 | Nawigacja NaviExpert

5 formalności związanych z autem, które...

16.04.2020 | badania NaviExpert

Wiemy, czy Polacy zastosowali się do...

08.04.2020 | Nawigacja NaviExpert

Alternatywne środki transportu w dobie...

01.04.2020 | Co nowego?

NaviExpert Home rozwiąże problemy z...