facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

03.02.2011

Android – najlepszy OS na telefony GSM cz. 1 Historia

Android

O platformie Android w mediach można poczytać i posłuchać coraz częściej. Jakiś czas temu stała się ona realnym rywalem dla lidera OS na urządzenia przenośne, czyli Symbiana, a kilka dni temu jeden z tytułów na Gazeta.pl brzmiał: „Umarł król, niech żyje król – Android detronizuje Symbiana”. W tym artykule chciałbym wszystkim początkującym (i nie tylko) użytkownikom przybliżyć historię Androida – systemu zaprojektowanego z myślą o urządzeniach mobilnych, głównie telefonach komórkowych oraz dynamicznie rozwijającym się rynku tabletów, systemu który przeniósł te urządzenia w nowy wymiar, jeśli chodzi o funkcjonalność. Warto dodać, że Android to najczęściej wykorzystywana platforma przez użytkowników NaviExpert.

W tym miejscu chciałbym też zaprosić do lektury serii artykułów poświęconych Androidowi – moim zdaniem warto poznać ten system, gdyż to jemu większość znawców tematu wróży świetlaną przyszłość w sferze urządzeń mobilnych. W pierwszym artykule przedstawiam historię Androida. Historia ta jest krótka, więc i artykuł nie będzie długi 😉

Historia Andorid OS… tak, znowu Google

Platforma Android powstała i miała szansę rozwinąć skrzydła przede wszystkim dzięki Google – gigantycznym środkom finansowym zainwestowanym w rozwój systemu, ale i marketing. Tak duża koncentracja Google na Androidzie wynika z faktu, że od paru lat firma ta traktuje urządzenia mobilne jako jeden z priorytetów swoich działań i szansę zdobycie pozycji lidera, podobnej do tej, jaką Microsoft ma w dziedzinie komputerów osobistych.

Historia Android OS (operating system) zaczęła się w 2005 roku wykupieniem przez Google stosunkowo niewielkiej firmy Android Inc. (wiadomo już więc, skąd nazwa systemu). Ten krok zrodził już wtedy wiele dyskusji i pytań typu „co planuje internetowy potentat”, tym bardziej że była to jedna z pierwszych inwestycji Google poza obszar internetowych wyszukiwarek. Google zdecydowało się tą nową drogą nie iść samo (jak się okazało była to trafna decyzja), lecz zaangażować w projekt także inne firmy, które miałe większy know how w zakresie urządzeń mobilnych, oraz wspierać społecznosć developerów Androida. W listopadzie 2007 ogłoszono założenie konsorcjum Open Handset Alliance, w skład którego obecnie wchodzi Google (jako lider) i 77 innych firm. Głównym zadaniem tego sojuszu jest wspieranie rozwoju otwartych standardów w kontekście urządzeń mobilnych. Wraz z ogłoszeniem założenia OHA zaprezentowano pierwszy produkt konsorcjum: platformę Androida.

Android pokonuje Apple
Android pokonuje Apple

Google poszło drogą otwartych licencji i sojuszy, by nie tworzyć barier dla upowszechniania się sytemu – dziś wiemy, że postąpiło słusznie, również z biznesowego punktu widzenia. Oczywiście krok Google wymierzony był też częściowo w konkurencję, która walczyła o tort OS-ów dla urządzeń mobilnych: Nokię, Microsoft oraz Apple.

Wróćmy jednak do czasów tworzenia pierwszego Androida. Na pierwsze komercyjne wykorzystanie nowej platformy musieliśmy poczekać prawie rok (do 2008 roku). Pierwszy Android pojawił się w telefonie HTC Dream, który w Polsce znany był także pod nazwą Era G1 (pojawił się kilka miesięcy po premierze w USA). Dalej wszystko potoczyło się błyskawicznie. Jeśli wierzyć danym z phone google aktualnie dostępnych na świecie jest już przeszło 60 modeli telefonów korzystających z systemu Android (w 2009 roku było to około 20 modeli). Rok 2011 będzie na pewno rokiem Androida i na pewno nie raz przeczytacie o tym na naszym blogu.


Podobne wpisy

09.09.2020 | Konkursy

Weź udział w konkursie i wygraj Mazdę...

01.09.2020 | Aktualności drogowe

Czy czeka nas korkowy armageddon tej...

14.08.2020 | badania NaviExpert

Którą drogę wybrać? Powroty z długiego...

29.07.2020 | badania NaviExpert

[RAPORT] Wakacje za kierownicą 2020....

10.07.2020 | Nawigacja NaviExpert

Do kina z NaviExpert

01.07.2020 | Co nowego?

Ułatwienia w dodawaniu POI w NaviExpert