Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

18.02.2016

Akcesoria przydatne w podróży – powerbank

Power bank w podróży

Powerbank, czyli przenośny bank energii, dzięki któremu w wygodny i prosty sposób podładujemy smartfon lub tablet będąc w drodze, to już niemal obowiązkowy dodatek dla mobilnych osób. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku.

Ile raz zdarzyło się Wam, że bateria w telefonie zaczęła padać akurat w momencie, kiedy musieliście wykonać ważny telefon, a najbliższe źródło zasilania było poza Waszym zasięgiem? W dobie powszechności smartfonów, tabletów i innych urządzeń przenośnych, dobrze dobrany powerbank może okazać się strzałem w dziesiątkę nie tylko w podróży służbowej, wycieczce objazdowej czy na campingu, ale także podczas rutynowego dnia.

Jak to działa?

Powerbank, inaczej bank energii, pełniący funkcję przenośnego gniazdka elektrycznego, składa się przede wszystkim z akumulatora, elektroniki sterującej ładowaniem oraz jednego lub dwóch gniazd USB. Po podłączeniu do niego smartfona lub tabletu rozpoczyna się automatyczne ładowanie. Przeważająca większość powerbanków ma rozmiar kieszonkowej latarki, inne wyglądem i rozmiarami przypominają smartfon. Waga tych urządzeń waha się od zaledwie 69 do nawet 160 gramów.

Pojemność

Najważniejszy parametr, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze powerbanku, wyrażony jest w miliamperogodzinach (mAh). Najmniejsze banki energii mają pojemność 2000 – 2600 mAh. Największe – 10 razy więcej. Pojemności tej nie można niestety traktować dosłownie. Fakt, że powerbank ma pojemność 6600 mAh, a bateria naszego telefonu ma ich 2200, nie oznacza jeszcze, że naładujemy go dokładnie trzy razy. Nieuniknione są bowiem straty energii przez te urządzenia. W zależności od tego, do czego będziemy używać powerbanku należy zwrócić uwagę na jego pojemność. I tak, dla smartfonów najbardziej odpowiednimi powerbankami będą te o pojemności 4000 – 5000 mAh, natomiast w przypadku tabletów zalecane są mocniejsze akumulatory o pojemności co najmniej 10000 mAh, co już odczuwalnie zwiększy ich gabaryty oraz wagę. Dla przykładu, powerbank o pojemności 2500 mAh zwykle waży około 120 g, ale już model z ogniwami 16 000 mAh nawet trzy razy tyle.

Ładowanie i liczba portów

Do ładowania telefonu, odtwarzacza MP3 lub nawigacji sprawdzi się akumulator z wyjściem 1A, dającym prąd o natężeniu 1 Ampera, 2A natomiast znajdzie zastosowanie do tabletu czy innych urządzeń mobilnych. W większości wypadków w standardzie mamy do czynienia z napięciem 5V przy natężeniu 1A. Droższe egzemplarze wyposażone są zwykle w dwa porty USB, z których jeden ma możliwość szybszego ładowania – 2A. Jest to też najbardziej uniwersalne rozwiązanie, po które warto sięgnąć, jeśli planujemy zasilać więcej niż jeden smartfon czy tablet.

Obudowa

Ze względu na to, że powerbank jest urządzeniem przenośnym i wykorzystywanym poza domem, powinien mieć z zasady solidną, wytrzymałą obudowę. Wykorzystany do produkcji materiał musi być odporny na drobne uszkodzenia mechaniczne, a wszystkie elementy konstrukcyjne powinny być dobrze dopasowane. Dostępne na rynku powerbanki wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego, rzadziej z aluminium. Nieliczne są do tego pokryte gumą, która w pewnym stopniu zmniejsza skutki upadku, a przy okazji sprawia, że powerbank dobrze leży w dłoni. Na rynku dostępne są też modele odporne na uderzenia, wodę, pył czy upadki.

Dodatki

Przed zakupem warto zwrócić uwagę również na to czy upatrzony przez nas powerbank wyposażony jest w bezpiecznik zapobiegający zwarciom oraz przeciążeniom, posiada wskaźnik naładowania (diody LED lub wyświetlacz LCD) oraz czy jest objęty gwarancją. Niektóre urządzenia posiadają również inne dodatkowe funkcje jak np. latarka. To jednak jedynie dodatki, które mogą, ale nie muszą przesądzać o zakupie.

Jak obchodzić się z powerbankiem?

Aby utrzymać baterię w dobrej kondycji zaleca się całkowite rozładowanie i naładowanie powerbanku przynajmniej raz w miesiącu. W niektórych przypadkach ciągłe ładowanie baterii, bez jej rozładowania, może doprowadzić do bardzo szybkiego zużycia się urządzenia. Niewskazanym jest też stosowanie krótkich i niepełnych cykli ładowania oraz narażanie urządzenia na bardzo wysokie lub niskie temperatury. Nieużywany powerbank należy przechowywać naładowany (przynajmniej w 50%), w suchym miejscu oraz z dala od metalowych przedmiotów. Ładowanie może odbywać się poprzez podłączenie do komputera lub do ładowarki sieciowej z wejściem USB.

Ile to kosztuje?

Cena zależy przede wszystkim od pojemności banku energii, w drugiej kolejności również od jego jakości. Ceny wahają się od 10 po kilkaset złotych. Dobrej klasy sprzęt o przyzwoitych parametrach kupimy już od 50 zł. Należy unikać produktów nieznanego pochodzenia. Tanie urządzenia, które jednocześnie są bardzo pojemne, powinny z miejsca wzbudzić naszą wątpliwość. Przepłacanie za produkty dużych, znanych firm także nie jest konieczne. W przypadku powerbanków najbardziej wskazanym będzie celowanie w średnią półkę, najlepiej polskich dostawców.

Podsumowując, nim zdecydujemy się na zakup dodatkowego źródła zasilania warto odpowiedzieć sobie na pytanie do jakich urządzeń będziemy je wykorzystywać – ma to istotny wpływ na to z jakich końcówek i złączy będziemy korzystać – oraz jak dużo energii potrzebujemy – tutaj kluczowym parametrem będzie pojemność, niezbędna do tego aby powerbank spełniał swoją rolę w 100%. Uzbrojeni w tę wiedzę powinniśmy dokonać właściwego wyboru.


Podobne wpisy

12.07.2024 | badania NaviExpert

Morze, góry czy Mazury? Wakacyjne trasy...

08.07.2024 | Co nowego?

Wakacyjna nowość w NaviExpert –...

17.06.2024 | Aktualności drogowe

Którędy nad morze? A1 czy trasy równoległe?

14.06.2024 | Aktualności drogowe

Lokalizacje fotoradarów w Polsce [lista...

11.06.2024 | Aktualności drogowe

Ceny autostrad w Polsce. Ile zapłacimy...

20.05.2024 | Aktualności drogowe

Fotoradary w Polsce. Co warto o nich...