facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

28.08.2014

Akcesoria przydatne w podróży- okulary przeciwsłoneczne

Kierowca w okularach przeciwsłonecznych

Każdy szanujący się kierowca powinien mieć w samochodzie okulary przeciwsłoneczne, by zapewnić sobie komfort jazdy nawet przy ostrym świetle słonecznym. Podpowiadamy jakie okulary będą najlepsze do jazdy autem.

 

 

Wchodząc do salonu optycznego od samego asortymentu można dostać zawrotu głowy. Czym zatem należy się sugerować przy wyborze okularów przeciwsłonecznych do samochodu, aby był to wybór z głową?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane, oraz jaką kategorię filtra posiadają.

Oznaczenia podstawowych symboli na okularach:

  •  0 – filtr najniższy, używany przy dużym zachmurzeniu
  •  1- filtr na małe zachmurzenie
  •  2 i 3 – filtry na słoneczną pogodę, przeznaczone dla większości ludzi
  •  4- filtr bardzo mocny, używany najczęściej na lodowcach i akwenach wodnych

Dla kierowców zalecane są zazwyczaj „dwójki”, choć należy wziąć pod uwagę także typ soczewki.

I tak, najlepszym rozwiązaniem na słoneczną pogodę są soczewki przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym i powłoką antyrefleksyjną. Umożliwiają one widzenie z większym kontrastem oraz redukują refleksy odbijające się od deski rozdzielczej, maski samochodu, czy asfaltu na drodze. Chronią także przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Do jazdy o poranku i o zmroku oraz w pochmurne, deszczowe i mgliste dni najlepiej natomiast sprawdzą się soczewki z tzw. filtrem blue-blocker. Filtr ten, w kolorze lekko żółtym powoduje rozjaśnienie obrazu, czyniąc tym samym jazdę bezpieczniejszą. Kierowcy chwalą je sobie również do jazdy nocą, gdy źrenica jest maksymalnie rozszerzona i narażona na chwilowe oślepianie reflektorami nadjeżdżających z przeciwka samochodów, światłami odblaskowymi z mijanych znaków drogowych, czy latarni. Soczewki blue-blocker sprawiają, że światła te są mniej agresywne i oślepiające.

Najbardziej jednak uniwersalnymi soczewkami dla kierowców są tzw. drivewear. Soczewka samoczynnie dostosowuje się do intensywności światła w zależności od zastanej pogody. Innymi słowy, w pochmurne, ciemne czy mgliste dni soczewka rozjaśnia widziany obraz, i odwrotnie- przyciemnia w dni obfitujące w promienie słoneczne. Dzięki filtrowi polaryzacyjnemu likwiduje odblaski, a warstwa fotochromowa reaguje na światło widzialne za szybą samochodu.

Powyższe rodzaje soczewek dostępne są także dla kierowców z wadą wzroku, gdyż wszystkie one występują z niemal każdą mocą dioptrii.

Z dystansem należy podchodzić do soczewek kolorowych, np. niebieskich, zielonych czy fioletowych, gdyż skrupulatnie mogą one utrudnić rozróżnianie kolorów, w szczególności z dalszej odległości. Zbyt duże oprawki z kolei mogą przyczynić się do zwiększenia powierzchni tzw. martwego pola wokół pojazdu, niewidocznego z miejsca kierowcy.

Stawiając na co dzień na wygląd a’la gwiazda Hollywoodu, nie trzeba z niego rezygnować po zatrzaśnięciu za sobą drzwi samochodu, ponieważ współczesny rynek oferuje okulary przeciwsłoneczne w imponującej gamie kolorystyczno-modelowej.

Salony optyczne także sukcesywnie powiększają swój asortyment o szkła, oparte na coraz to nowszych technologiach, wychodząc naprzeciw potrzebom kierowców, zapewniając jeszcze większą wygodę jazdy, i w rezultacie zwiększając bezpieczeństwo na drodze.

Chcąc polepszyć komfort widzenia, zarówno w aucie jak i poza nim, warto pamiętać o regularnym badaniu wzroku w profesjonalnym zakładzie okulistycznym, zdrowym trybie życia, właściwej diecie oraz wysypianiu się, gdyż wypoczęte oczy zawsze będą widzieć więcej.


Podobne wpisy

22.01.2020 | Co nowego?

Działo się w 2019! Podsumowanie roku...

13.01.2020 | Bez kategorii

Zaplanuj ferie z NaviExpert

06.12.2019 | Bez kategorii

Korytarz życia i jazda na suwak –...

08.11.2019 | Aktualności drogowe

Zmiany organizacji ruchu 11 listopada...

31.10.2019 | Aktualności drogowe

Gdzie będą kontrole i zmiany w organizacji...

01.10.2019 | Nawigacja NaviExpert

Nawigacja NaviExpert zwycięzcą testu...