facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

08.03.2016

Nawigacja samochodowa okiem kobiet i mężczyzn

Nawigacja samochodowa okiem kobiet i mężczyzn

Każdy kierowca ma indywidualne preferencje dotyczące wyposażenia samochodu, mocy silnika, rodzaju skrzyni biegów oraz rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo jazdy. Czym jednak kierujemy się przy wyborze nawigacji samochodowej? Jak te potrzeby wyglądają w przypadku kobiet, a na co uwagę zwracają mężczyźni?

 

Statystyki dowodzą, że to zwykle panowie są sprawcami wypadków drogowych. Czują się pewniej za kierownicą, podróżują bardziej dynamicznie oraz podejmują większe ryzyko. Kobiety zaś popełniają mniej błędów na drodze, a jednocześnie są bardziej zachowawcze i uprzejme. W porównaniu z mężczyznami brak im nieco wiary w siebie. Stąd nie powinno dziwić, że każde rozwiązanie zwiększające poczucie bezpieczeństwa i komfortu jest przez nie mile widziane. Dotyczy to również nawigacji, która coraz częściej bywa określana mianem asystenta kierowcy, a nasze wymagania względem niego wzrastają. Czy płeć kierowcy ma znaczenie w tym przypadku? Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że potrzeby pań i panów wyraźnie się różnią względem wymagań wobec nawigacji. Podobnie jak ich zwyczaje.

 

Wśród ankietowanych kobiet niemal połowa (46 proc.) wskazała, że używa nawigacji tylko kilka razy w miesiącu. 2-3 razy w tygodniu korzysta z niej natomiast około 1/3 badanych kobiet i mężczyzn (odpowiednio 31 i 35 proc.). Panowie są tutaj bardziej podzieleni. Jeden na czterech codziennie podróżuje z elektronicznym przewodnikiem, a nieco mniej (22 proc.) sięga po sprzęt GPS 2-3 razy w miesiącu. Okazyjnie (np. podczas urlopu) nawigacją samochodową posługuje się 15 proc. pań i 18 proc. panów.

 

W dobie popularności smartfonów nie powinno dziwić, że większość kierowców używa telefonów do nawigacji (92 proc. kobiet i 70 proc. mężczyzn), natomiast z fabrycznego sprzętu dostępnego w samochodach korzysta niespełna 16 proc. badanych panów i zaledwie jedna na trzynaście kobiet. Czym jest to podyktowane? Otóż mobilne aplikacje są łatwo dostępne i przystępne cenowo w odróżnieniu od nawigacji fabrycznie montowanych w samochodzie, wciąż będących dość kosztowną opcją.

 

Na jedno z pytań ankietowych, brzmiących: „Co liczy się dla Ciebie jako użytkownika nawigacji samochodowej”, panie odpowiadały, iż kluczowe są dla nich aktualne mapy oraz czytelne wskazówki „jak jechać” i „gdzie skręcić”. Nie mniej istotnym okazało się być dokładne prowadzenie pod wskazany adres, bez konieczności martwienia się kwestiami rzetelności wskazań, a tym samym rozpraszania się podczas podróży.

 

Panie cenią również funkcję omijania korków, choć nie jest ona dla tak istotna jak najświeższe, dokładne mapy. Najwyraźniej czas dotarcia do celu nie jest dla nich aż tak ważny i wolą podróżować dobrze sobie znaną i przewidywalną trasą niż kluczyć drogami niższej kategorii i wykonywać wielu niepotrzebnych manewrów.

 

Wbrew stereotypom, panie przywiązują niewielką wagę do designu urządzenia oraz wyglądu map. Także jakość dróg, którymi wyznaczane są trasy, była najrzadziej wskazywana. Znamienne, że jedną z rzadziej wybieranych funkcji jest ostrzeganie o przekraczaniu dozwolonej prędkości. I trudno się dziwić, skoro z policyjnych statystyk wynika, że wśród kierowców ukaranych za przekroczenie prędkości kobiety są w zdecydowanej mniejszości.

 

Dla mężczyzn aktualność map jest również bardzo ważna. W przeciwieństwie do kobiet jednak, jako jedną z najważniejszych cech wskazywali oni m.in. możliwość unikania korków, prowadzenie dokładnie pod wskazany adres i prawidłowe dane o utrudnieniach na drogach. Panowie cenią także ostrzeganie o kontrolach prędkości – być może dlatego, że częściej przekraczają dozwoloną prędkość, co znajduje odzwierciedlenie w policyjnych statystykach.

 

Nawigacja samochodowa przydaje się kobietom i mężczyznom z różnych powodów. Panie doceniają przede wszystkim szeroko rozumianą pewność, a to właśnie daje im nawigacja. Mężczyznami kierują do pewnego stopnia takie same motywy, ale większe znaczenie niż w przypadku kobiet ma chęć unikania korków oraz mandatów – w tym drugim przypadku za sprawą ostrzeżeń o kontrolach prędkości. Warto też zwrócić uwagę, że poczucie bezpieczeństwa to ostatnia rzecz, z jaką kojarzy się mężczyznom używanie nawigacji, podczas gdy kobiety tak jednoznacznie określoną cechę stawiają wyżej w hierarchii ważności.

 

 

Oczekiwania od nawigacji samochodowych
Oczekiwania od nawigacji samochodowych

Ankietę (elektroniczną i środowiskową) przeprowadzono wśród 326 osób, wśród których 152 stanowiły kobiet.

 


Podobne wpisy

22.01.2020 | Co nowego?

Działo się w 2019! Podsumowanie roku...

13.01.2020 | Bez kategorii

Zaplanuj ferie z NaviExpert

06.12.2019 | Bez kategorii

Korytarz życia i jazda na suwak –...

08.11.2019 | Aktualności drogowe

Zmiany organizacji ruchu 11 listopada...

31.10.2019 | Aktualności drogowe

Gdzie będą kontrole i zmiany w organizacji...

01.10.2019 | Nawigacja NaviExpert

Nawigacja NaviExpert zwycięzcą testu...