facebook
naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz
Wersja do testów ja...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Wersja do testów jakości dźwięku

Strona 1 / 3

Aga NE
Posty: 145
Admin
Twórca tematu
(@aga-ne)
Estimable Member

Cześć! Dla czytelności opiszę temat w odrębnym wątku.

Mamy przygotowaną wersję do testów dźwięków, która podpięta jest do serwera testowego.
Celem zmian w dźwiękach jest wyeliminowanie tzw. seplenienia/trzeszczenia w głosie Urszuli - więc jeżeli macie u siebie ten problem, to to Was poszukuję 🙂

Jeżeli jesteście skłonni (trochę roboty będzie 😛 ) przetestować dla nas nowe dźwięki, odezwijcie się do mnie na priv podając adres mailowy który podawaliście wcześniej zapisując się do testów w Firebase (czyli ten, który podpięty macie w Sklepie). Po odebraniu Waszego maila udostępnię Wam wersję testową przez Firebase.

Instrukcje:
1. W tej wersji musicie utworzyć nowe konto - może być na ten sam adres e-mail z którego korzystaliście wcześniej. Do konta przydzieli się 14-dniowa usługa testowa która pozwoli na sprawdzenie dźwięków.
2. Do sprawdzenia są trzy głosy: Urszula, Elżbieta i Wiedźmin. W każdy z tych głosów wgrane są dźwięki Urszuli w różnej jakości.
3. Zmiany dźwięków trzeba dokonać będąc odłączonym od AA. Po każdej zmianie dźwięku konieczne jest zamknięcie aplikacji przyciskiem wstecz, następnie ubicie jej z menedżera aplikacji. Dopiero po takim restarcie można przejść do testowania dźwięku.
4. Oceńcie proszę każdy z tych głosów w scenariuszach:
-jedziemy z AA i mamy w tle puszczone radio,
-jedziemy z AA i mamy włączoną muzykę z AA (np. spotify),
-nie jesteśmy podłączeni do AA, dźwięk leci z aplikacji mobilnej na telefonie.

Ze względu na fakt, że wersja ta jest podpięta do serwera testowego, może działać ona niestabilnie. Prośba abyście nie przejmowali się i nie zgłaszali błędów nie związanych z celem testu, tj. z jakością dźwięków Urszuli.

Wnioski z testów (jeżeli się ktoś zgłosi 🙂 ) dodajmy dla porządku jedynie w tym wątku.

18 Odpowiedzi
Michal1983
Posty: 130
(@michal1983)
Estimable Member

W Clio V chyba raczej nie ma powodu do narzekania na Urszulę. Pierwszy komunikat głos i radio, drugi głos i wyciszone radio, trzeci głos i deezer przez Android Auto. Z muzyką z telefonu wydaje się cichszy, ale chyba dalej nie można regulować jego głośności tak jak głośności muzyki.

Odpowiedz
macro
Posty: 24
(@macro)
Eminent Member

Po teście dźwięku na Renault z R-Link 2 ogólnie wynik podobny jak u @Michal1983 na nagraniu:
- z radiem jest zła jakość dźwięku komunikatów (bitrate), są głośniej, mniej wyraźne, zupełnie inna barwa dźwięku, komunikaty dużo głośniej niż radio,
- ze Spotify jest w porządku, jakość i głośność,
- osobnej regulacji głośności raczej nie ma - przy zmianach głośności na joysticku w samochodzie zmieniała się głośność obu kanałów (radio + NE i Spotify + NE).
- po ustawieniu Wiedźmina słyszę kobiecy głos, chyba Urszulę, na Urszuli jest też Urszula, sprawdzałem jeszcze Ryśka i jest w porządku, z Sofie w ogóle nie było komunikatów,

Słowo komentarza - do dalszych testów przydałby się jakiś guzik uruchamiający komunikat do testu, żeby nie trzeba było kręcić się po osiedlu tylko na postoju zmieniając głosy i klikając odtworzenie komunikatu.

Po każdym podłączeniu smartfona do AA aplikacja na smartfonie się wywalała. Wysłałem kilka raportów dzisiaj między 20:50 a 21:10.

Odpowiedz
3 Odpowiedzi
macro
(@macro)

Eminent Member
Posty: 24

Widzę, że nie doczytałem instrukcji 🙂 "Do sprawdzenia są trzy głosy: Urszula, Elżbieta i Wiedźmin. W każdy z tych głosów wgrane są dźwięki Urszuli w różnej jakości."
Dzisiaj może jeszcze pojeżdżę i posłucham Elżbietę.

Odpowiedz
Aga NE
Admin
(@aga-ne)

Estimable Member
Posty: 145

Dzięki za test 🙂 Twój poprzedni komentarz tyczył się rozumiem Urszuli i Wiedźmina, w obu przypadkach podczas słuchania radia w tle jakość jest kiepska? Jakość gdy słuchamy radia zawsze będzie trochę gorsza - ponieważ dźwięki idą kanałem obsługi głosowej. Ale rozumiem, że tzw. "seplenienie" czy trzeszczenie nadal się pojawia w tych dwóch głosach, w takim samym stopniu?

Odpowiedz
macro
(@macro)

Eminent Member
Posty: 24

Dzisiaj znalazłem czas aby sprawdzić Elżbietę i Urszulę. Nie dostrzegam pomiędzy tymi dwoma głosami różnicy jakości. Odnoszę wrażenie, że przy ustawieniu Urszuli słyszałem komunikaty częściej, tzn. Elżbieta chyba pomijała niektóre komunikaty (ustawione mam wszystkie możliwe do odtwarzania odległości i rodzaje). Seplenienie słyszałem podczas ostatniego testu przedwczoraj więc pewnie był to Wiedźmin. Zrobiłem też porównanie z GM i słyszę, że tam głos jest nieco gorszej jakości niż w NE z telefonem i dużo gorszy niż w NE ze Spotify (w GM właściwie nie słychać różnicy w jakości w tych dwóch scenariuszach). Dodam, że komunikaty w NE są cały czas zbyt późno. Są też trochę zbyt ciche w porównaniu do muzyki. Jak dla mnie zbyt długo trwa ściszenie muzyki przed i po komunikacie NE.

Podsumowując:
- jakość jest w porządku na pewno dla Elżbiety i Urszuli,
- głośność do zwiększenia lub opcja aby samemu sobie ustawiać względną głośność w aplikacji,
- timing komunikatów do poprawy (muszą być wcześniej).

Odpowiedz
macro
Posty: 24
(@macro)
Eminent Member

Dzisiaj jechałem na wersji z 16.06.
Przy komunikatach z radiem słychać seplenienie - nie miałem tego efektu wczoraj na głosach Urszuli i Elżbiety w wersji do testów audio.
Opóźnienie komunikatów mam tylko w opcji z radiem (ale duże - przy mijaniu radaru był komunikat, że będzie za 50m, prędkość 80km/h). Ze Spotify timing jest w porządku.
Nowy objaw zauważyłem przy słuchaniu muzyki z aplikacji TuneIn - podczas komunikatów audio z TuneIn się nie ścisza tylko całkowicie zanika.
Ściszenie muzyki przed i po komunikatach jest moim zdaniem zbyt długie.
Komunikaty względem muzyki ze smartfona są trochę za ciche. Głośność względem radia jest w porządku.

Zauważyłem też, że głośność z radiem czasem wariuje (zmienia się głośność obu kanałów). W R-Link już się do tego efektu przyzwyczaiłem - głośność zmienia się w różnych okolicznościach losowo (czasem jest, czasem nie), np. gdy przychodzi połączenie czy przy włączeniu czujników parkowania (zamiast ściszać radio, to je przygłasza). To, czego nie miałem wcześniej to to, że jadąc z NE dzisiaj nie było innej przyczyny niespodziewanego zwiększenia głośności jak tylko NE. To zjawisko może być zauważalne tylko w R-Link'u i może być trudne do zlikwidowania z poziomu NE.

Odpowiedz
wozu
Posty: 10
 wozu
(@wozu)
Active Member

Pojeździłem wczoraj trochę z ostatnią wersję. Wygląda tak jakby NE nie był przez AA rozpoznawany jako aplikacja która wydaje dźwięki. Scenariusz wygląda następująco:

Uruchamiam w AA tylko NE, żadna inna aplikacja nie jest uruchomiona. Dźwięk idzie przez kanał telefonu i jest kiepskiej jakości, przycięty bitrate, zaszumiony nieładny dźwięk. Próbuję wybrać źródło dźwięku w zestawie samochodu na AA, wybieram i system pokazuje mi że w AA nie jest uruchomiona żadna aplikacja generująca dźwięk, dźwięk jest nadal kiepskiej jakości i pokazuje mi się komunikat z AA 'dźwięk wył.' Nic się nie da zrobić.

Scenariusz drugi. Uruchamiam najpierw NE dźwięk jest kiepski. Po pół minuty uruchamiam w AA dodatkowo aplikację googlową Podcast. AA od razu wykrywa że uruchomiona jest aplikacja generująca dźwięk i przełącza dźwięk z AA na kanał z dużym bitarte. Przy okazji NE też jest przełączony i dźwięk z NE naraz jest bardzo dobry, czysty i wyraźny. Niemniej jednak dla AA nadal jedyną aplikacją generującą dźwięk jest tylko podcast i zmniejszanie / zwiększanie głośności działa tylko na Podcascie, dobrej jakości dźwięk z NE nie jest wtedy modyfikowany. AA nadal uważa, że NE nie generuje żadnych dźwięków a dobrą jakość uzyskuje tylko 'przy okazji' uruchomienia podcastu.

Podsumowując, jeśli ktoś zawsze słucha muzyki, radia, podcastu w AA i przy okazji testuje NE powie ze dźwięk jest super. Ale proponuje uruchamiać w AA tylko NE jako jedyną aplikację i wtedy okaże się że jest źle.

Wydaje mi się ze trzeba jakoś powiedzieć AA że NE jest aplikacją 'multimedialną' i AA ma uruchomić dla niej kanał wysokiej jakości. Bez tego dźwięk jest bardzo kiepski.

PS. Jeśli to ma jakieś znaczenie - testowane na RAV4, telefon podłączony do samochodu przez kabel USB.

Odpowiedz
1 Odpowiedz
pawelll
(@pawelll)

Estimable Member
Posty: 200

U mnie (Octavia 4, Amundsen) nie mam różnicy w jakości dźwięku komunikatów o której piszesz. Jest oczywiście kwestia problemów z regulacją głośności (opisane w wątku o testowaniu).

Odpowiedz
Strona 1 / 3
Udostępnij: