t-mobile

Nawigacja T-Mobile

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz
Zima na drodze – dobre praktyki 28.12.2018 Zima na drodze – dobre praktyki

Zima to trudny okres dla kierowców i ich samochodów. Opady śniegu, mróz i szybko zapadająca noc sprawiają, że podróżowanie w tym czasie staje się prawdziwym wyzwaniem. Warto uświadomić sobie, jakie zachowania mogą nas doprowadzić do wypadku.

  • Nieznajomość warunków pogodowych

Zawczasu zapoznaj się z warunkami pogodowymi na najbliższe godziny. Jeśli wyruszasz w odludne tereny, przeczekaj ewentualne śnieżyce lub poszukaj trasy alternatywnej w Nawigacji T-Mobile : ) Warto też skorzystać z opcji wysłania czasu dojazdu znajomym bezpośrednio z aplikacji, aby w razie zagrożenia mogli oni sprawnie zareagować.

  • Podróżowanie autem nieprzygotowanym do zimy

Przede wszystkim – wymiana opon na zimowe. Zapewni ona, co prawda nie idealną, ale znacznie wyższą przyczepność niż letnie ogumienie. Poza tym – wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy oraz wizyta w warsztacie w celu przeglądu poszczególnych podzespołów, które lubią płatać figle szczególnie o tej porze roku.

  • Jazda bez niezbędnego w zimie wyposażenia

Obowiązkowo – skrobaczka do szyb oraz zmiotka do śniegu. Przydadzą się też preparaty odmrażające do szyb i zamków. Jeśli często wyjeżdżasz poza miasto, zaopatrz się w łańcuchy śniegowe. Przydatne mogą okazać się również kable rozruchowe, latarka, koc oraz napoje i trwała żywność.

  • Opuszczanie samochodu na odludziu

Jeśli pechowo wjechałeś w zasypaną drogę, a samochód został unieruchomiony, odradza się oddalanie się od auta, szczególnie jeśli nie znasz okolicy, a w pobliżu brak zabudowań. Wezwij pomoc i oczekuj jej w aucie, co godzinę uruchamiając jego silnik na kilka minut.

  • Jazda bocznymi drogami

Jeśli tylko masz wybór – staraj się ich unikać. Drogi te są najczęściej nieodśnieżane, a przejeżdżające tamtędy samochody należą do rzadkości. W przypadku utknięcia w śnieżnej zaspie czy awarii, możesz więc mieć problem z uzyskaniem pomocy. Tak czy inaczej, łopatę, szczególnie zimą, warto wozić ze sobą w bagażniku.