t-mobile

Nawigacja T-Mobile

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz
Gdzie jest mój samochód? Czyli odholowanie auta i jego konsekwencje 23.09.2019 Gdzie jest mój samochód? Czyli odholowanie auta i jego konsekwencje

Odholowanie auta to temat tabu wśród kierowców. Wokół usuwania pojazdów z powodu złego zaparkowania narosło wiele mitów. Ci, którzy mieli do czynienia z tą przykrą sytuacją zwracają wyjątkową uwagę na miejsce pozostawienia auta, a kierowcy, których to jeszcze nie spotkało, najczęściej żyją w błogiej nieświadomości. Poniżej przedstawiamy sytuacje, w których pojazd może zostać odholowany oraz konsekwencje z tym związane.

Kiedy auto może zostać odholowane?

Sytuacje, w których samochód może zostać odholowany reguluje ustawa „Prawo o ruchu drogowym” i konkretne ustawy. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane sytuacje:

 • samochód nie posiada OC, a jest zarejestrowany w kraju nienależącym do Unii Europejskiej,
 • auto było prowadzone przez osobę nietrzeźwą i zabezpieczenie pojazdu w danym miejscu jest niemożliwe,
 • nie posiada tablic rejestracyjnych lub są one nieważne,
 • przekracza dopuszczalne wymiary, masę i nacisk na osie,
 • utrudnia ruch pieszym lub inny pojazdom,
 • zostało zaparkowane w niedozwolonym miejscu,
 • stoi na miejscu przeznaczonym dla inwalidów,
 • uniemożliwia przeprowadzenie akcji ratowniczej.

Po holowaniu – formalności

Odholowanie samochodu pociąga za sobą konsekwencje nie tylko finansowe, ale także szereg uciążliwych formalności. Jakich wydatków możesz się spodziewać? Poniżej przedstawiamy te najczęściej spotykane:

 • mandat za nieprawidłowe parkowanie – od 100 do 1 000 złotych (zależnie od rodzaju popełnionego wykroczenia),
 • opłata za odholowanie pojazdu – maksymalnie do 494 zł za samochód o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Wysokość opłat jest różna, w zależności od miasta, na terenie którego doszło do odholowania,
 • opłata związana z przechowywaniem auta na parkingu depozytowym – maksymalnie 41 zł na dobę.

Najgorsze niestety dopiero przed Tobą. Pierwszy etap wypełniania formalności to spotkanie z policjantem i zapłacenie mandatu na poczcie. Dzięki temu otrzymasz dokument uprawniający do odbioru pojazdu. Po opłaceniu mandatu należy wrócić na posterunek i otrzymać dokument umożliwiający odbiór samochodu. Jeżeli jednak Twoje auto zostało odholowane na zlecenie straży miejskiej, a nie policji, z opłaconym mandatem należy udać się do siedziby strażników. Kolejny krok to wizyta na parkingu depozytowym – zanim się tam wybierzesz, koniecznie sprawdź, w jakich godzinach można odbierać pojazdy. W sytuacji gdy nie podejmiesz żadnych kroków przez 6 miesięcy od zdarzenia, Twój samochód zyskuje status porzuconego.

Ostatnia deska ratunku

Ostatnią okazją na zatrzymanie uruchomienia procedury związanej z odzyskaniem auta jest moment, w którym pojazd jest odholowywany na Twoich oczach. Możesz próbować przekonać strażnika, by nie wydawał dyspozycji usunięcia pojazdu i natychmiast przeparkować auto. Jeśli samochód znajduje się już na lawecie, wciąż możliwe jest zdjęcie auta, ale mimo wszystko będziesz zobowiązany do zapłaty za przyjazd holownika (dla auta osobowego maksymalnie 247 zł).

Czas na zapłatę

Pytanie, które pojawia się w sytuacji, kiedy to osoba za kółkiem nie jest właścicielem auta, a jedynie jego użytkownikiem. Spieszymy zatem z wyjaśnieniami. Jeżeli osoba prowadząca samochód, rozumiana jako użytkownik, dysponowała autem na podstawie określonego tytułu prawnego, jest ona zobligowana do pokrycia kosztów związanych z odholowaniem. Jeśli pomiędzy właścicielem a użytkownikiem nie obowiązują żadne regulacje prawne, opłaty ponosi właściciel auta. Jest jeszcze ostatnia możliwość, czyli prowadzenie samochodu firmowego lub wypożyczonego – w takiej sytuacji powinieneś w 50% pokryć finansowe zobowiązania.

Bezpieczne parkowanie z Nawigacją T-Mobile

Parkowanie samochodu nie należy do najprostszych zadań. Komunikacyjny chaos na drodze czy pierwsza wizyta w nowym mieście, w połączeniu z nieubłaganie mijającym czasem jest często powodem, dla którego staramy się zaparkować jak najszybciej – niekoniecznie prawidłowo. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu – Nawigacja T-Mobile podpowie Ci, gdzie znajdują się parkingi w pobliżu celu Twojej podróży, z których Twoje auto na pewno nie zostanie odholowane. Ponadto, w Nawigacji T-Mobile znajdziesz funkcję, dzięki której bez problemu zlokalizujesz auto pozostawione na parkingu centrum handlowego. Już nie musisz martwić się parkowaniem i „zgubionym” samochodem!