naviexpert

Nawigacja Plus

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz
Zimowe grzechy kierowców. Sprawdź czy je popełniasz! 18.01.2018 Zimowe grzechy kierowców. Sprawdź czy je popełniasz!

Odpowiednie przygotowanie do jazdy – czyli jakie? Podpowiadamy o czym warto pamiętać przed wyruszeniem na zasłużony urlop oraz jakie grzechy wśród kierowców cieszą się największą popularnością.

Bez względu na to, gdzie planujesz spędzić ferie zimowe, odpowiednie wyposażenie auta, zachowanie prędkości dostosowanej do wymagających, szczególnie zimą, warunków na drodze, to podstawa bezpiecznej i udanej podróży. Wciąż jednak zdarzają się kierowcy, którzy popełniają kardynalne błędy. Oto kilka z nich:

 • Letnie opony na zimowe drogi

Jest to największy i najczęściej spotykany błąd u polskich kierowców. A przecież ogumienie, które jest dobrane do panującej pogody to podstawa. Jeżeli dbamy o siebie, swoich pasażerów i nie chcemy narażać pozostałych uczestników ruchu drogowego na stłuczkę czy poważny wypadek pamiętajmy o wymianie opon! Optymalny czas na wymianę jest wtedy kiedy termometr pokaże nam poniżej 7°C.

 • Słabe światła

Każdy wie, że zimą dni są krótsze i szybciej zapada zmrok. Ważne, aby się do tego przygotować. Co zrobić? Należy zadbać o żarówki mijania. Lepiej nie zapominać również o sprawności migaczy i świateł hamowania. To właśnie dzięki nim inni kierowcy mogą odczytać kierunek naszej jazdy.

 • Uważaj, ślisko!

Oprócz zmian wyposażenia auta trzeba pamiętać o zmianie mniej widocznej, ale równie ważnej. Chodzi o zmianę stylu jazdy na śliskiej nawierzchni. Przyzwyczajeni jazdą po suchej nawierzchni możemy zlekceważyć niebezpieczeństwo wynikające z utraty przyczepności kół. Warto zapamiętać, że przy delikatnym hamowaniu na suchej i śliskiej powierzchni auto różnie traci prędkość.

 • Bezpieczna odległość nie tylko zimą

Rzecz banalna, ale bardzo praktyczna. Po pierwsze prawdopodobieństwo zderzenia drogowego w zimowych warunkach przy bardzo małej odległości między autami jest wysoce prawdopodobne. Po drugie mamy pewność, że możemy zjechać na bok, aby ustąpić miejsca karetce pogotowia.

Zimą, jazda autem wymaga od kierowców większego przygotowania. Pamiętajmy, że śliska nawierzchnia i gorsza widoczność nie są naszym zwierzchnikiem. Poza techniką i kilkoma trickami, równie ważne jest dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków pogodowych. Aby czuć się bezpiecznie na drodze warto też ograniczyć zimowe grzeszki kierowców do minimum.

Wyposażenie auta

Wyposażenie auta jest regulowane przez konwencję wiedeńską o ruchu drogowym, chroniącą każdego kierowcę, który ma zarejestrowany samochód w swoim kraju.

I tak, wymagane ustawowo w Polsce wyposażenie obowiązkowe to:

 • Trójkąt ostrzegawczy;
 • Gaśnica 1-kilogramowa

Poza tym, warto zawsze wozić ze sobą:

 • Przynajmniej jedną kamizelkę odblaskową;
 • Apteczkę;
 • Okulary przeciwsłoneczne;
 • Latarkę oraz scyzoryk lub narzędzie typu multi-tool;
 • Zapasową ładowarkę do smartfona, podłączaną do gniazda zapalniczki lub gniazda USB;
 • Gotowy druk oświadczenia sprawcy kolizji drogowej – nie znasz dnia, ani godziny.

Zimą warto wyposażyć auto dodatkowo w takie elementy jak: skrobaczka do szyb i zmiotka do śniegu, odmrażacz do zamków, kable rozruchowe czy lina holownicza.

A Ty masz swoje sprawdzone patenty na zimową jazdę?