naviexpert

Nawigacja Plus

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz
Odholowanie auta na koszt właściciela – postępowanie w praktyce 23.09.2019 Odholowanie auta na koszt właściciela – postępowanie w praktyce

Wyobraź sobie sytuację, parkujesz auto gdzieś w centrum miasta, idziesz załatwiać swoje sprawy, a po powrocie zastajesz puste miejsce. Zanim jednak wysnujesz wizje skradzionego samochodu i zgłosisz kradzież, sprawdź czy Twoje auto nie zostało odholowane.

Gdy nie możesz zlokalizować swojego auta zadzwoń do pod dyżurny numer straży miejskiej (tel. 986) lub policji (tel. 997/112). Zarówno straż, jak i policja prowadzą ewidencję samochodów odholowanych i po podaniu numeru rejestracyjnego auta, dyżurny szybko zlokalizuje Twój pojazd. Zanim go jednak odzyskasz, musisz załatwić szereg formalności i przygotować się na wydatki.

Podstawy prawne – kiedy auto może zostać odholowane?

Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” to podstawowy akt prawny, w którym znajdziesz informacje na temat odholowywania pojazdu. Szczegółowo sytuację tę opisuje art. 50a i 130a.

Zgodnie z nimi, Twój samochód może zostać odholowywany w przypadku, gdy:

  • został zaparkowany w miejscu niedozwolonym i utrudnia ruch bądź zagraża bezpieczeństwu,
  • uniemożliwia prowadzenie akcji ratowniczej,
  • nie ma tablic rejestracyjnych bądź jego cechy świadczą o tym, że nie jest użytkowane,
  • stoi na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych,
  • przekracza dopuszczalne normy, takie jak masa czy nacisk na osie,
  • kierowca jest pod wpływem alkoholu i nie ma możliwości prawidłowego zabezpieczenia auta,
  • nie posiada aktualnej polisy OC, a jest zarejestrowane w Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej czy EFTA.

Pierwszy krok w odzyskaniu auta to załatwienie formalności

Gdy zlokalizowałeś już swój pojazd na parkingu depozytowym, czas dopełnić formalności i uiścić należności. Pierwszy krok to opłacenie mandatu za nieprawidłowe parkowanie – przygotuj się na wydatek rzędu stu do nawet tysiąca złotych, (wysokość mandatu zależna jest od popełnionego wykroczenia). Dalsze koszty związane są z opłatą za odholowanie samochodu (maksymalnie 494 złotych) oraz należnością za przechowywanie auta na parkingu depozytowym (maksymalnie 41 złotych za dobę).

Odbiór auta z parkingu depozytowego

Jeśli dopełniłeś wszelkich formalności i opłaciłeś należności, możesz udać się na parking policyjny, w celu odebrania swojego pojazdu. Zanim udasz się na odpowiedni parking depozytowy, sprawdź godziny w których możesz dokonać odbioru auta, zazwyczaj możliwe jest to w dni robocze, w godzinach 8 – 16. Pamiętaj, że każda doba postojowa Cię kosztuje, dlatego lepiej działać szybko. Co więcej, po trzech miesiącach prezydent miasta występuje z wnioskiem o przejęcie pojazdu na rzecz Skarbu Państwa, natomiast gdy w ciągu pół roku nie zgłosi się właściciel, auto zostaje uznane za porzucone!

Widzisz, że odholowują Ci auto? Działaj szybko!

Czasami bywa tak, że świadomie zostawiłeś auto w niedozwolonym miejscu, więc masz je cały czas na oku. Gdy widzisz, że podjeżdża straż miejska lub policja możesz próbować dyskutować, kiedy jednak podjechał już holownik, nie uchronisz się przed opłatą za jego przyjazd. Dla samochodu osobowego wynosi ona maksymalnie 247 zł. Zgodnie z art. 130a ust. 2a ustawy „Prawo o ruchu drogowym”:

Od usunięcia pojazdu odstępuje się, jeżeli przed wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu ustaną przyczyny jego usunięcia. Jeżeli wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu w przypadkach, o których mowa w ust. 1-2, spowodowało powstanie kosztów, do ich pokrycia jest obowiązany właściciel pojazdu.

Parkuj z głową i… Nawigacją Plus!

Opłaty za niewłaściwe parkowanie są wysokie, a załatwianie formalności czasochłonne, dlatego zanim zaparkujesz niezgodnie z przepisami, skorzystaj z Nawigacji Plus. Aplikacja posiada praktyczną funkcję wskazywania najbliższych miejsc postojowych, dzięki czemu łatwo i szybko znajdziesz bezpieczny parking dla swojego auta.