naviexpert

Nawigacja Plus

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz
O czym pamiętać przed wyjazdem autem na urlop? 11.07.2019 O czym pamiętać przed wyjazdem autem na urlop?

Coraz więcej osób rezygnuje ze zorganizowanych wyjazdów typu „all inclusive” i decyduje się na samodzielne zaplanowanie wycieczki. Szczęśliwie, wraz z rozwojem technologii pojawiają się nowe rozwiązania, które ułatwiają dokładne zaplanowanie trasy, znalezienie dogodnych noclegów, tras zwiedzania czy innych atrakcji podczas podróży. Korzystając ze sprawdzonych aplikacji, możesz być pewien, że zaplanujesz ciekawy urlop bez przykrych niespodzianek. Od czego więc zacząć?

Budżet to podstawa

Istnieją osoby, które decyzje o wyjeździe podejmują spontanicznie i ruszają w trasę bez zaplanowania jej szczegółów. Takie podejście, choć i ekscytujące, może wiązać się z nieprzewidzianymi wydatkami. Dokładne zaplanowanie wyjazdu pozwoli tego uniknąć i ograniczy poziom stresu.

Zadbaj o swoje auto

Niezależnie od tego czy ruszasz na wyprawę po Polsce, czy Europie nie zapomnij o przeglądzie samochodu! To podstawowa kwestia, gwarantująca bezpieczeństwo podczas podróży. Oddanie auta do kontroli mechanika pozwoli upewnić się, że wszystkie podzespoły są sprawne. Mechanik sprawdzi m.in. poziom ciśnienia w oponach, stan płynu hamulcowego i oleju silnikowego oraz wykona za Ciebie test świateł i wycieraczek. Kiedy mamy pewność, że silnik, hamulce oraz inne elementy samochodu działają bez zarzutu, warto pomyśleć o wyposażeniu.

Każdy samochód poruszający się po polskich drogach powinien posiadać obowiązkowe wyposażenie, czyli elementy, które zapewnią bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom drogi w razie wypadku. Część wyposażenia może znajdować się na stanie i być dostarczona przez producenta auta, ale znajdą się i takie elementy, w które trzeba się doposażyć. Co musi znajdować się w aucie?

 • trójkąt, którym ostrzegamy innych użytkowników ruchu o unieruchomionym pojeździe na drodze,
 • gaśnica umieszczona w łatwo dostępnym miejscu.

Poza wyżej wymienionymi elementami, które są określone przez polskie prawo, warto zadbać też o dodatkowy ekwipunek:

 • apteczkę doraźnej pomocy – powinna ona zawierać środki zabezpieczające osobę udzielającą pomocy oraz materiały opatrunkowe. Dodatkowo nożyczki, które mogą przydać się do rozcięcia odzieży czy pasów oraz koc termoizolacyjny, który zapewni komfort termiczny rannym,
 • kamizelkę odblaskową,
 • koło zapasowe, lewarek oraz zestaw narzędzi naprawczych,
 • ładowarkę do telefonu,
 • latarkę,
 • okulary przeciwsłoneczne z filtrem.

Ubezpieczenie w podróży i niezbędne dokumenty

Przed wyjazdem zadbaj o to, aby wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich członków rodziny. Takie ubezpieczenie nie kosztuje dużo, a okaże się bardzo przydatne w razie nieszczęśliwego wypadku. Jeśli podróżujesz po Unii Europejskiej możesz wyrobić kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument, który potwierdza uprawnienia do korzystania z publicznej służby zdrowia na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinu.

Na wakacjach nie możesz zapomnieć o dokumentach – dowód osobisty, prawo jazdy i paszport (jeśli podróżujesz poza Strefą Schengen) to podstawa. Polecamy także skserowanie najważniejszych dokumentów, na wypadek zgubienia, kradzieży lub innej awaryjnej sytuacji.

Przemyślana trasa to przygoda sama w sobie – postaw na najlepszą nawigację!

Wielogodzinna podróż może być bardzo męcząca, kilka godzin w samochodzie to spore wyzwanie, szczególnie jeśli na tylnym siedzeniu wieziesz dzieci. Dla nich długie godziny w aucie to prawdziwa udręka. Aby ułatwić podróżowanie autem, warto dobrze zaplanować trasę. Jak to zrobić?

Zacznij od nawigacji – w dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie poruszanie się samochodem bez GPS. Nawigacja od Plusa to wygodne i skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu łatwo zaplanujesz trasę i szybko dojedziesz do wybranej destynacji. Co ciekawego znajdziesz w Nawigacji Plus?

 • Poza standardowymi funkcjami, takimi jak możliwość omijania korków czy bieżące informacje na temat fotoradarów, regularnie aktualizowanych map i alternatywnych tras, dzięki czemu wybierzesz drogę idealnie spełniającą Twoje potrzeby, Nawigacja Plus oferuje o wiele więcej!
 • Znajdziesz tam też bazę Slow Road, w której umieszczone są najciekawsze atrakcje w okolicy. Takie rozwiązanie umożliwia zaplanowanie przystanków z wyprzedzeniem, w ciekawej i interesującej okolicy. Dzięki temu będziecie mogli w przerwie w trasie poznać nowe miejsca, zjeść coś smacznego lub po prostu wypocząć.
 • W aplikacji możesz udostępniać swoje bieżące położenie, a także usłyszeć komunikaty o przekroczeniu obowiązującej prędkości, wypowiadane głosem wybranej przez Ciebie osoby.
 • Jeśli planujesz nocleg w trakcie podróży, bez problemu znajdziesz hotel lub pensjonat, w którym będziesz mógł się zatrzymać.

Pamiętaj, że po kilku godzinach jazdy organizm potrzebuje odpoczynku, a dalsza jazda może spowodować pogorszenie reakcji i podnieść ryzyko wypadku. Bukując nocleg z wyprzedzeniem nie tylko zaoszczędzisz, ale także przy pomocy Nawigacji Plus możesz poszukać okolicznych atrakcji, a zwykły przystanek na trasie stanie się przygodą.

Samochodem za granicę

Podróżując samodzielnie za granicę najlepiej poznajemy kulturę i lokalne zwyczaje. Trudno jednak pytać o wskazówki drogowe, jeśli nie znamy języka. Tu po raz kolejny, niezawodna okazuje się Nawigacja Plus. O czym jeszcze musimy pomyśleć wyjeżdżając samochodem za granicę?

 • winiety, czyli nalepki potwierdzające uiszczenie opłaty za autostradę lub poruszanie się po danym kraju (Austria, Bułgaria, Czechy, Mołdawia, Rumunia, Szwajcaria, Słowacja, Słowenia, Węgry),
 • zgoda na korzystanie z auta w sytuacji podróżowania służbowym (lub pożyczonym) środkiem lokomocji – pamiętaj, ze taki dokument powinien zostać sporządzony po angielsku lub w języku docelowego kraju,
 • warto zapoznać się z ogólnymi przepisami drogowymi, obowiązującymi w krajach, po których się poruszamy. Mogą się one od siebie różnić, w zależności od specyfiki kraju i wewnętrznych uregulowań,
 • ubezpieczenie czyli, w zależności od trasy podróży, polisa OC (państwa Unii Europejskiej) lub Zielona Karta (w krajach takich jak np. Albania, Białoruś czy Ukraina).

Pakowanie czas start

Kwestię bagażu warto dobrze przemyśleć przed podróżą. Podróżowanie samochodem nie ma takich ograniczeń bagażowych, jakie napotykamy podczas lotu samolotem. Ilość bagażu zależy tak naprawdę od długości wyjazdu, liczby podróżnych oraz miejsca w bagażniku auta. Niezależnie od tego na jak długo wyjeżdżasz, zrób listę niezbędnych rzeczy jakie weźmiesz ze sobą. Pomyśl o awaryjnych sytuacjach i zabierz to, co jest Ci niezbędne do komfortowego pobytu na urlopie. Skupiaj się jednak na podstawowych potrzebach i przed włożeniem do walizki kolejnej pary sandałów, zastanów się czy naprawdę są Ci one potrzebne. Co powinno znaleźć się w wakacyjnym bagażu i jak spakować się nie tracąc głowy?

 • ubrania – zacznij od podstaw, spakuj bieliznę, skarpetki w małe woreczki, by później łatwiej je odnaleźć w walizce. Następnie przygotuj kilka koszulek z dłuższym i krótszym rękawem, szorty i spodnie, ciepłą bluzę na niepogodę oraz kurtkę przeciwdeszczową. Nie zapomnij o stroju kąpielowym,
 • kosmetyki, gadżety i koniecznie krem z filtrem!
 • buty – trampki, japonki i sandały to podstawowe obuwie wakacyjne,
 • elektronika – ładowarka do telefonu to konieczność, bez naładowanego telefonu nie uruchomisz Nawigacji Plus! Jeśli bierzesz aparat nie zapomnij o baterii i dodatkowej karcie pamięci, a laptopa koniecznie przewoź w specjalnym pokrowcu.,
 • pieniądze – jeśli wyjeżdżasz za granicę, weź te w odpowiedniej walucie.

Podróżowanie z dzieckiem

Wakacje z dzieckiem nie należą do łatwych. Maluchy są często znużone podróżą i potrafią być kapryśne. Aby zainteresować dzieci w trakcie jazdy przygotuj plan trasy, na której zaznaczysz przystanki (ciekawe miejsca w okolicy znajdziesz w Nawigacji Plus) i odhaczaj poszczególne przerwy. Dzięki temu malec będzie wiedział na jakim etapie trasy jesteście, kiedy zbliża się następny postój oraz jaka atrakcja czeka na miejscu.

Dobrym sposobem na podróżowanie z maluchem jest zainteresowanie go grami planszowymi, które mają swoje podróżne edycje. Przygotuj także tablet z ulubionymi bajkami, gdy wszystkie inne opcje zawiodą, możesz włączyć kreskówkę, a dziecko na pewno chętnie odda się rozrywce, zapominając o trasie. Rzecz, która jest obowiązkowa podczas podróży to oczywiście przekąski! Jeśli dziecko nie ma problemu z chorobą lokomocyjną – postaw na ulubione przekąski, natomiast gdy maluch ma nudności najlepiej sprawdzą się lekkostrawne chrupki lub biszkopty. Przed podróżą zadbaj o podanie środka przeciwdziałającego nudnościom, który nie tylko zapobiegnie złemu samopoczuciu, ale także uspokoi dziecko w czasie podróży.

Zapnij pasy i ruszaj w drogę!

Teraz, kiedy wiesz już jak sprytnie zaplanować trasę i zorganizować urlop nie pozostaje nic innego, jak wstać wcześnie i ruszyć w drogę. Pamiętaj, że najlepiej wyruszyć nad ranem, by uniknąć wzmożonego ruchu na drogach,  choć zabierając w drogę  Nawigację Plus nie musisz martwić się o korki – funkcja omijania korków pomoże pokonać całą trasę bez problemów i opóźnień. Na dzień przed startem wyśpij się dobrze, by w trasę ruszyć wypoczętym. Dobrze jeśli w samochodzie znajduje się dwóch lub więcej kierowców. Podróż nie będzie tak męcząca, gdy będziecie wymieniać się za kółkiem, a z Nawigacją Plus każdy kierowca bezproblemowo trafi do celu.