naviexpert

Nawigacja Plus

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz
Bezpieczna jazda po sylwestrze 28.12.2018 Bezpieczna jazda po sylwestrze

Po zakrapianej alkoholem imprezie rodzinnej czy zabawie sylwestrowej warto mieć pewność, że można już bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Przyglądamy się więc sposobom weryfikacji stężenia alkoholu we krwi.

 

Nietrzeźwi kierowcy zatrzymywani przez policję to najczęściej tacy, którzy czują się fizycznie dobrze i nie mają świadomości zagrożeń. Jak się jednak okazuje, nie zawsze wystarczy drzemka, posiłek, czy nawet czas, jaki upłynął od spożycia alkoholu.

Stężenie alkoholu we krwi jakie występuje po jego spożyciu zależy od wielu czynników, w tym m.in.: od płci, masy ciała, stanu zdrowia czy aktywności fizycznej osoby pijącej. Nie istnieje niestety magiczny sposób na szybsze usunięcie z organizmu wypitego alkoholu, chyba że poddamy się dedykowanym zabiegom farmakologicznym w szpitalu.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić przestępstwo albo wykroczenie, w zależności od stężenia alkoholu u kierowcy w momencie zatrzymania go przez Policję.

Wykroczenie

Jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰  to jego stan określa się mianem po spożyciu, a jazda autem w takim przypadku stanowi wykroczenie.

Przestępstwo

Jest to prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, za które ponosi się odpowiedzialność na podstawie art. 178a k.k. Zgodnie z tym przepisem, za popełnienie omawianego przestępstwa grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. O stanie nietrzeźwości mówimy wówczas, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, lub gdy zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Jazda „pod wpływem”

Sprawca wykroczenia z art. 87 kodeksu wykroczeń podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 złotych (od 50 zł do 5 000 zł). Wobec sprawcy orzeka się także zakaz prowadzenia pojazdów (art. 87 § 3 kodeksu wykroczeń) jako środek karny. Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się na okres od 6 miesięcy do 3 lat (wymierza się w miesiącach lub latach) i połączony jest z obowiązkiem zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia określonego pojazdu.

Jak sprawdzić ilość ‰ we krwi

  • Alkomat

Najlepiej wybierać te, które posiadają odpowiednie atesty oraz wyposażone są w sensory elektrochemiczne. Takie urządzenie to wydatek od 250 zł do nawet 3 tys. zł. Na serwisach aukcyjnych można kupić alkomaty już za kilkanaście zł, a ich sprzedawcy przekonują, że urządzenia są atestowane, jednak czy warto ryzykować?

Przed zakupem urządzenia warto upewnić się czy można je kalibrować, a producent zapewnia dostęp do serwisu świadczącego taką usługę. Alkomat należy serwisować średnio raz na pół roku lub gdy pojawi się odpowiedni komunikat.

  • Wizyta na komisariacie

To najbardziej wiarygodne źródło pozyskiwania informacji. Policyjne alkomaty spełniają rygorystyczne wymogi, mają odpowiednie atesty oraz są regularnie kalibrowane.

Policjant jednak nie zawsze może wykonać badanie stanu trzeźwości. Każdy pomiar z użyciem alkomatu musi być zarejestrowany i wpisany w książkę. Krótko mówiąc, musi być powód, żeby go dokonać, bo policja nie prowadzi profilaktyki – wyjaśnia nadkom. Wiesław Pieniowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP.

  • Testy online

Alkomat online, szczególnie po sylwestrowej nocy cieszy się sporą popularnością, m.in. ze względu na wygodę. Aby się „przebadać” wystarczy wypełnić formularz zaznaczając swoją płeć, podając wagę i wzrost, to czy piliśmy na pusty żołądek, o której godzinie zaczęliśmy oraz ile godzin upłynęło od rozpoczęcia i zakończenia picia alkoholu. Przykładowe strony, na których można poddać się takiemu testowi to:

Informacje zdobyte dzięki wszelkim „amatorskim” automatom, kalkulatorom promili czy stronom, na których wirtualny alkomat pokazuje ilość procentów we krwi, mogą różnić się od wyniku, jaki uzyskamy przy kontroli policyjnej.

Limity alkoholu w Europie

Uogólniając, państwa Bloku Wschodniego oraz Skandynawia posiadają bardziej restrykcyjne przepisy (choć istnieją wyjątki), natomiast Europa Zachodnia bardziej liberalna. Planując zatem sylwestra w Czechach, na Słowacji, Węgrzech czy Rumunii, trzeba pamiętać, że dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi tam 0 prom. Z kolei nawet na 2 piwa można sobie pozwolić w Wielkiej Brytanii (poza Szkocją), gdzie obowiązuje limit 0,8 prom.

Choć Wielka Brytania dopuszcza największą ilość alkoholu we krwi kierowcy, to przekroczenie tej wartości pociąga za sobą dotkliwe kary finansowe.

Z kolei wysokości mandatów za jazdę po przekroczeniu dopuszczalnego limitu spożycia alkoholu na tle Europy przedstawia poniższa mapka.

Na koniec przypominamy kampanię „Alkohol i kluczyki? Wykluczone” zrealizowaną przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zachęcającą do odpowiedzialnego picia alkoholu, w tym niewsiadania za kierownicę po jego spożyciu.