naviexpert

Nawigacja Plus

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz
Bądź gotów na wrześniowe korki z Nawigacją Plus 29.08.2019 Bądź gotów na wrześniowe korki z Nawigacją Plus

Przed nami ostatni wakacyjny weekend. Sklepowe półki uginają się od kolorowych zeszytów, szkolnych przyborów i podręczników. To może oznaczać tylko jedno – początek roku szkolnego, a wraz z nim wzmożony ruch w niemal każdym większym polskim mieście. Specjalnie dla użytkowników Nawigacji Plus, NaviExpert sprawdził ile czasu więcej w swoich autach spędzili kierowcy w pierwszych tygodniach września i prognozuje, co będzie się działo na drogach od najbliższego poniedziałku.

Początek roku szkolnego = początek korków

I tak, wraz z początkiem roku szkolnego najbardziej ucierpieli mieszkańcy Wrocławia. W szczycie porannym czasy przejazdów po popularnych trasach w centrum i poza nim wydłużyły się prawie o 30%! To znaczy, że jeśli w wakacje dojazd do pracy zajmował wrocławianom 30 minut, w pierwszych dwóch tygodniach września na tę samą podróż musieli przeznaczyć prawie 10 minut więcej. Drugie miejsce w rankingu miast, w których czasy przejazdów rano najbardziej się wydłużyły zajęła Warszawa (17%). W czołówce zestawienia znalazł się także Kraków (17%). O 15 % dłużej stała Łódź, a o 13% Poznań. Poznaniacy wiedli niechlubny prym pod względem czasu spędzonego w aucie także w szczycie popołudniowym. Czasy przejazdów po Poznaniu wydłużyły się aż o 19%. Wartości dla pozostałych miast popołudniami wynosiły poniżej 10%.

Gdańsk w niewielkim stopniu odczuł początek września (5%). Dlaczego? Gdańscy kierowcy wracający z wakacji po prostu zastępują na drogach urlopowiczów, przebywających tam w sezonie letnim.

Trwające remonty

Poza odczuwalnym spadkiem prędkości w przemieszczaniu się z punktu A do punktu B, trzeba być gotowym również na porcję jesienno-zimowych robót drogowych. Z ważniejszych prac można wymienić:

  • Poznań: przebudowa A2 na odcinku Poznań Zachód – Poznań Krzesiny oraz Mostu Lecha
  • Łódź: przebudowa ul. Sienkiewicza, ul. Tuwima oraz ul. Nawrot i remont al. Śmigłego-Rydza
  • Gdańsk: budowa wiaduktu Biskupia Górka oraz remont skrzyżowania Sucharskiego/Budzysza
  • Warszawa: budowa metra ul. Kondratowicza, przebudowa ul. Górczewskiej i ul. Płaskowickiej
  • Wrocław: przebudowa ul. Długiej i estakady na pl. Powstańców Warszawy
  • Kraków: przebudowa ul. Królewskiej, ul. Krakowskiej, Dietla i Mostu Piłsudskiego oraz Witosa i Turowicza
  • Katowice: przebudowa ul. Sądowej i ul. Goeppert-Mayer i DK86, ul. Murckowskiej i ul. Pszczyńskiej

Drogowy savoir-vivre

Polska to kraj, w którym kultura jazdy pozostawia wciąż wiele do życzenia. Sytuacje takie jak wjeżdżanie na żółtym świetle na zakorkowane skrzyżowanie, niedojeżdżanie do końca zwężenia czy wpychanie się na kończący się pas kilkadziesiąt metrów wcześniej to nagminne zachowania, z którymi spotkała się zapewne większość kierowców. Jak zatem poradzić sobie z wrześniowymi utrudnieniami i nie dać się ponieść emocjom wzbudzanym przez niekulturalnych kierowców? Mamy dla Ciebie dwie podstawowe rady:

  • Wstań kilkanaście minut wcześniej. Ominiesz tym samym największe korki i oszczędzisz sobie nerwów. Drogę możesz sobie umilić ulubioną muzyką lub poranną audycją w radiu.
  • Zanim wybierzesz drogę do pracy, odpal Nawigację Plus – jazda na pamięć nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Wrzesień z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych miesięcy pod względem sytuacji na drodze, ale pamiętaj – masz jeszcze pod ręką Nawigację Plus!

Jeśli nie posiadasz jeszcze Nawigacji Plus, pobierz ją ze sklepu Google Play, wykorzystaj przysługujący Ci darmowy 30-dniowy test nawigacji i przemieszczaj się płynnie po mieście.