naviexpert

Nawigacja Orange

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz

Zima za kierownicą – dobre nawyki

Zima za kierownicą – dobre nawyki

Zima to trudny okres dla kierowców i ich samochodów. Śnieg, mróz oraz szybko zapadający zmierzch sprawiają, że podróżowanie staje się nie lada  wyzwaniem. Warto mieć świadomość, jakie zachowania mogą doprowadzić do wypadku.

  • Nieznajomość warunków pogodowych

Zawczasu zapoznaj się z warunkami pogodowymi na najbliższe godziny. Jeśli wyruszasz w odludne tereny, przeczekaj ewentualne śnieżyce lub poszukaj trasy alternatywnej w Nawigacji Orange : )

Warto też skorzystać z opcji wysłania czasu dojazdu znajomym bezpośrednio z aplikacji, aby w razie zagrożenia mogli oni sprawnie zareagować.

  • Szybka jazda

O tej porze roku bezwzględnie zaleca się zmianę przyzwyczajeń za kółkiem. Mokra jezdnia w połączeniu z niską temperaturą to oblodzenie, które przy dużej prędkości stanowi poważne niebezpieczeństwo. Pamiętaj też, by zbliżając się do skrzyżowań czy zakrętów hamować z wyczuciem i odpowiednio wcześniej, niż robiłeś to przy sprzyjających warunkach pogodowych.

  • Gwałtowne reakcje przy wpadnięciu w poślizg

W sytuacji gdy przód lub tył samochodu zacznie „uciekać” na śliskim podłożu, przede wszystkim odradza się nerwowych reakcji. Odpowiednio wcześnie i delikatnie skontruj kierownicą tak, aby samochód powrócił na prawidłowy tor jazdy. Właściwe zachowanie przy wpadnięciu w poślizg najlepiej przećwiczyć na bezpiecznym, zaśnieżonym i zamkniętym terenie.

  • Jazda „na zderzaku”

Zimą co najmniej dwukrotnie zwiększ odległość od poprzedzającego Cię pojazdu, w porównaniu z dystansem jaki utrzymujesz w lecie. Przyczyn chyba nie musimy wyjaśniać?

  • Wyruszanie w podróż zmęczonym

Mimo że bycie wypoczętym jest istotne o każdej porze roku, tak zimą nabiera szczególnej wagi. Trudne warunki panujące na drodze i szybko zapadający zmierzch wymagają od kierowcy maksymalnej koncentracji i nienagannej ostrości widzenia.