naviexpert

Nawigacja Orange

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz

Typy tras w Nawigacji Orange

Typy tras w Nawigacji Orange

Ruszasz w podróż i zastanawiasz się, jaka trasa będzie dla Ciebie najwygodniejsza? Z Nawigacją Orange dojedziesz do celu tak, jak lubisz. W aplikacji znajdziesz aż 6 typów tras samochodowych, z których możesz wybrać tę, która spełnia Twoje oczekiwania. Dowiedz się więcej na temat tras dostępnych w Nawigacji Orange!

Domyślnym typem trasy w aplikacji jest trasa rekomendowana, która jest optymalną drogą łączącą miejsce startu i miejsce docelowe. Każdy kierowca ma jednak inne upodobania co do trasy, a okoliczności niekiedy sprawiają, że sięgają po inny typ trasy. Jakie opcje znajdziesz w Nawigacji Orange?

  • Trasa rekomendowana 

Jak wspomnieliśmy, ten typ trasy jest domyślnym ustawieniem nawigacji. Trasa rekomendowana, w przypadku dłuższych tras, prowadzi najczęściej przez drogi wyższej kategorii czyli autostrady, drogi ekspresowe oraz krajowe. Jest także zoptymalizowana pod kątem długości i czasu przejazdu. Nie jest to co prawda trasa najkrótsza, jednak czas dojazdu jest tu bardzo istotny. Przebieg trasy ustalany jest na podstawie bieżących informacji o ruchu drogowym, co pozwala ominąć korki. To optymalna trasa, którą warto wybierać zarówno podczas przemieszczania się po mieście, jak i dłuższych podróży po kraju. 

  • Trasa najszybsza 

Jak łatwo się domyślić, trasa najszybsza to opcja pokonania odcinka w jak najkrótszym czasie. Trasa najszybsza polecana jest doświadczonym kierowcom, ponieważ często prowadzi przez lokalne skróty, co wiąże się z zjechaniem z głównej drogi oraz trudnymi manewrami. Podobnie jak trasa rekomendowana, ustalana jest na podstawie danych o ruchu drogowym, dzięki czemu nie utkniesz w korkach. Jeśli czujesz się pewnie za kółkiem i chcesz szybko dotrzeć w wyznaczone miejsce – to idealna opcja dla Ciebie. 

  • Trasa ekonomiczna 

Zależy Ci na niskim spalaniu paliwa? Wybierz trasę ekonomiczną, która jest zoptymalizowana pod kątem zużycia paliwa. Aplikacja ustala trasę na podstawie informacji podanych przez Ciebie w Ustawieniach (Ustawienia trasy > Zużycie paliwa), pamiętaj więc o wprowadzeniu informacji na temat spalania paliwa przez Twoje auto. Jeśli tego nie zrobisz, nawigacja bazować będzie na średnich wartościach. Trasa ekonomiczna, tak i jak dwie powyższe, omija korki. To idealny rodzaj trasy dla osób, które lubią zrównoważoną i oszczędną jazdę. 

  • Trasa głównymi 

Zapomnij o lokalnych drogach i pobocznych jezdniach! Wybierając tę trasę poruszasz się tylko głównymi trasami. W tym typie trasy dane o natężeniu ruchu nie są uwzględniane, ponieważ jej priorytetem jest jakość drogi, a nie omijanie korków. To trasa odpowiednia w momencie gdy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające np. podczas śnieżycy lub ulewy. Polecana kierowcom, którzy cenią spokojną jazdę bez zbędnych manewrów i zjazdów. 

  • Trasa krótka 

Czyli krótka, lecz nie najkrótsza trasa. Droga zoptymalizowana jest pod kątem najmniejszej liczby kilometrów, nie uwzględnia jednak dróg nieutwardzonych. Trasa najkrótsza nie omija korków.

  • Trasa najkrótsza 4×4 

Jeśli zależy Ci na jak najkrótszej trasie, lubisz przygody i dysponujesz autem o dobrym zawieszeniu to idealna trasa dla Ciebie. Wybierając ten typ trasy możesz być pewien, że aplikacja wybierze najkrótszą drogę z punktu A do B. Trasa nie uwzględnia natężenia ruchu i może prowadzić przez drogi nieutwardzone. Opcja idealna dla kierowców, którzy lubią wyzwania! 

  • Komunikacja miejska 

To trasa stworzona dla osób poruszających się komunikacją miejską. Dane pobierane są na podstawie aktualnych rozkładów jazdy tramwajów i autobusów z serwisu jakdojade.pl – ta opcja umożliwia przemieszczanie się na terenie ponad 40 miast w kraju. Dostosuj własne ustawienia w menu aplikacji wchodząc na Trasa -> ikona tramwaju -> Ustawienia trasy.

  • Pieszo 

Lubisz chodzić pieszo? To idealne rozwiązanie dla Ciebie. Opcja dostępna jest po wybraniu Trasy-> Ikona idącej postaci. Nawigacja Orange pozwoli Ci dostać się o własnych siłach tam gdzie chcesz lub w miejsce, do którego nie prowadzi żadna inna droga!

Jak zmienić typ trasy?

w menu Nawigacji Orange wybierz: Ustawienia > Ustawienia trasy > Rekomendowana i zaznacz odpowiedni typ trasy.

Nawigacja Orange – dobrze mieć wybór!

Zaletą aplikacji jest nie tylko spora liczba dostępnych tras, ale także możliwość zmiany typu trasy w trakcie jazdy. Korzystając z Nawigacji Orange, jeszcze przed startem dowiesz się jak dużo czasu zajmie przejazd, ile kilometrów masz do pokonania, a także jakie będą koszty przejazdu. Bieżąca analiza sytuacji na drodze to szansa na zmianę trasy w przypadku utrudnień na trasie, dzięki czemu to Ty decydujesz jaką drogę wybrać. Trasy w Nawigacji Orange wytyczane są na bazie aktualnych danych o natężeniu na drodze, co oznacza, że w innym dniu lub porze, aplikacja może poprowadzić Cię inną drogą.