naviexpert

Nawigacja Orange

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym już w grudniu!

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym już w grudniu!

Koniec roku to nie tylko szał przedświątecznych zakupów, ale także zmiany czekające na kierowców.

To już oficjalne: 6 grudnia 2019 roku w życie wejdą nowe przepisy dotyczące ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiany te mają na celu usprawnienie ruchu i umożliwienie pojazdom uprzywilejowanym bezproblemowy dojazd na miejsce wypadku.

Co nowego?

Projekt nowelizacji ustawy został powołany do życia w ramach Programu realizacyjnego przeznaczonego na lata 2018-2019, który z kolei jest częścią Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Programowi towarzyszy kampania edukacyjna „Życie ma pierwszeństwo”, która ma zwiększyć wśród polskich kierowców wiedzę dotyczącą reguł tworzenia korytarza życia.

Zmiana nr 1 czyli jazda na suwak

Koniec z długimi kolejkami samochodów na bocznych, kończących się  pasach – już od przyszłego piątku jazda na tzw. suwak będzie obowiązkowa! Ci z Was, którzy aktywnie korzystają ze swojego prawa jazdy, z pewnością znają z autopsji wyczekiwanie na uprzejmość jadącego równolegle samochodu, który umożliwi włączenie się do ruchu. Kultura jazdy w naszym kraju wygląda różnie, ale od początku grudnia w jej przestrzeganiu z pewnością pomogą nowe przepisy. Na drogach już można spotkać nowe oznakowanie, a w najbliższym czasie znaków informujących o jeździe na suwak będzie przybywać!

Podsumowując, pojazd wpuszczany:

  • dojeżdża aż do końca dostępnego, kończącego się pasa jezdni,
  • nie zmienia pasa jezdni wcześniej niż przed końcem swojego pasa, ,
  • będąc wpuszczonym nie wpuszcza nikogo więcej.

Pojazd wpuszczający:

  • wpuszcza dokładnie jeden pojazd z pasa, który się kończy i robi to dopiero przy końcu tego pasa, nie wcześniej,
  • zachowuje odpowiedni odstęp od pojazdu poprzedzającego.

Zmiana nr 2 czyli korytarz życia

„Korytarz życia” brzmi poważnie i tak właśnie jest. To obowiązek zjeżdżania pojazdów do krawędzi konkretnego pasa w sytuacjach awaryjnych, takich jak wypadki drogowe. Jak dokładnie wygląda cały proces?

W przypadku jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku:

  • kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest zobowiązany zjechać do najbliższej lewej krawędzi pasa ruchu,
  • kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany zjechać do najbliższej prawej krawędzi pasa ruchu.

Natomiast w przypadku jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku:

  • kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu,
  • kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani zjechać jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

Więcej na temat zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 16 października 2019 znajdziecie tutaj.

W pogoni za europejskimi standardami

Jazda na suwak i korytarz życia to zasady doskonale znane w europejskich krajach. Czechy, Hiszpania, Niemcy, Austria czy Chorwacja – to zaledwie kilka przykładów z długiej listy miejsc, w których nierespektowanie zasad związanych z jazdą na suwak czy korytarzem życia podlega surowym karom finansowym. W Polsce nieprzestrzeganie nowych przepisów również będzie wiązać się z karami – policjant może zastosować dowolność w mandacie w granicach od 20 do nawet 500 złotych.

Większa płynność ruchu

Zalet wprowadzanej z początkiem grudnia nowelizacji jest wiele. Do najważniejszych z nich zaliczyć można poprawienie warunków na drodze w sytuacjach kryzysowych i umożliwienie pojazdom uprzywilejowanym szybszy dojazd na miejsce zdarzenia, a w efekcie – szybsze udzielenie pomocy. Jazda na suwak to natomiast duże udogodnienie w codziennym podróżowaniu – zminimalizuje czas jaki kierowcy do tej pory musieli poświęcić w oczekiwaniu na aktywne włączenie się do ruchu i sprawi, że jazda będzie bardziej dynamiczna.

Bezpiecznych podróży z Nawigacją Orange!