naviexpert

Nawigacja Orange

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz

Narty za granicą? W drodze na stok pamiętaj o roamingu

Narty za granicą? W drodze na stok pamiętaj o roamingu

Sezon narciarski czas zacząć. Podpowiadamy o czym należy pamiętać, aby uniknąć przykrych niespodzianek z transferem danych podczas zagranicznych wojaży.

O tym, że warto korzystać z Nawigacji Orange również za granicą oraz jak dzięki kilku prostym ustawieniom w telefonie można zmniejszyć opłaty roamingowe pisaliśmy już tutaj.

Tym razem pod lupę wzięliśmy stawki roamingowe oraz przepisy dotyczące wyposażenia auta obowiązujące na terenie Unii Europejskiej oraz poza nią.

Roaming w Unii Europejskiej

Dopłaty roamingowe do połączeń dla użytkowników przebywających za granicą od 30 kwietnia 2016 r. wynoszą maksymalnie 5 eurocentów za minutę połączenia telefonicznego, 2 eurocenty za wysyłanie SMS-ów oraz 5 eurocentów za megabajt przesłanych danych. Stawki te operator dolicza do swojej taryfy krajowej.

Od 15 czerwca 2017 r. spędzając wakacje za granicą, nie zapłacimy więcej za rozmowy telefoniczne niż w kraju.

Mieszkańcy Unii będą mogli korzystać bez dodatkowych opłat z telefonu przebywając w innym kraju unijnym przez co najmniej 90 dni w roku. Po przekroczeniu tego okresu Komisja Europejska zaproponowała, by maksymalne hurtowe stawki w roamingu wynosiły 0,04 euro za minutę, 0,01 euro za SMS i 0,085 euro za 1 MB w UE.

Roaming w Orange

Operator dzieli świat na pięć stref, dopasowując do każdej indywidualny cennik.

I tak, Strefa 1 obejmuje Unię Europejską, Strefa 2 pozostałe kraje Europy, Strefa 3 Stany Zjednoczone oraz Kanadę, Strefa 4 niektóre kraje Azji i Afryki (Arabia Saudyjska, Bangladesz, Chiny, Irak, Jordania, Liban, Oman, RPA, Singapur, Sudan, Syria, Tajlandia, Tajwan, Tunezja), natomiast Strefa 5 to wszystkie pozostałe kraje, które nie zostały wymienione powyżej.

Poniżej prezentujemy cennik usług obowiązujący od 22 lipca 2016r.

Przesyłanie danych w roamingu:

Stawki za przesyłanie danych w roamingu Orange

Połączenia głosowe i wiadomości SMS:

Stawki za połączenia głosowe i wiadomości SMS w roamingu Orange

Więcej na temat dostępnych w Orange pakietów roamingowych oraz obowiązujących za granicą stawek znajdziesz tutaj.

Przygotuj auto, by nie dostać mandatu

Wybierając się na zimowy zagraniczny urlop, poza świadomością obowiązujących poza granicami stawek roamingowych, warto upewnić się, jakiego wyposażenia samochodu wymagają od nas poszczególne kraje, które będziemy pokonywać na swojej drodze.

Mapa dozwolonych prędkości w Europie

Drogi płatne

Płatne przejazdy autostradami, tunelami i wybranymi drogami obowiązują we Francji oraz we Włoszech. Przejazd za autostrady płatny w formie winiet obowiązuje na terytorium Austrii, Czech, Słowacji, Słowenii i w Szwajcarii. Szczęśliwie bezpłatne autostrady ostały się jeszcze na terenie Finlandii, Szwecji i w Niemczech.

Szczegółowe informacje dotyczące opłat dostępne są tutaj.

Tam lepiej nie dostać mandatu

Do ekstremalnych przykładów znowu należy Szwajcaria, gdzie przy przekroczeniu prędkości o ponad 30 km/h sprawa kierowana jest do sądu, który może orzec grzywnę w wysokości nawet 160 tys. zł oraz karę więzienia do lat 3!

Nieubłagane przepisy obowiązują też w Belgii, gdzie mandat za przejazd na czerwonym świetle lub złamanie zakazu wyprzedzania wynosi aż 3 tys. euro. Trzeba też pamiętać o zachowywaniu minimalnej prędkość na autostradzie, która wynosi 70 km/h. Za to austriacka policja surowo nas ukarze za przekroczenie prędkości. Dla przykładu, jeżeli w mieście będziemy jechać ponad 90 km/h, grozi nam nawet 2,1 tys. euro mandatu.

Więcej informacji dotyczących wyposażenia auta i obowiązujących na terenie Europy przepisów drogowych znajdziesz tutaj.

Testuj Nawigację Orange za darmo!

Pobierz z Google Play Pobierz w App Store Pobierz z witryny Microsoft

Nawet jeśli skorzystałeś już kiedyś z naszej usługi i zużyłeś bezpłatny test nawigacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to ponownie. W planach taryfowych SmartPlan LTE możesz korzystać z Nawigacji Orange w Polsce bezpłatnie przez 90 dni. Wystarczy pobrać aplikację z odpowiedniego Sklepu i uruchomić ją w 90 dni od aktywacji planu taryfowego SmartPlan LTE. Aplikację można też pobrać tu: http://orangewap.naviexpert.pl

To nie wszystko! Klienci taryf Smart Plan Multi II, Multi II Max oraz Smart Plan LTE Wspólny (kupionych do 30 września 2016 r.) mogą korzystać z Nawigacji Orange w Polsce za darmo przez cały czas obowiązywania kontraktu. Pozostali klienci, którzy nie posiadają powyższych planów, również mogą skorzystać z Nawigacji Orange w Polsce bezpłatnie przez 30 dni. Po okresie darmowym koszt dostępu do usługi wynosi 12,99 zł z VAT na 30 dni.