naviexpert

Nawigacja Orange

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz

Co zrobić, gdy odholują Ci samochód?

Co zrobić, gdy odholują Ci samochód?

Każdemu kierowcy zdarzyło się kiedyś zaparkować w miejscu, w którym nie powinien. Brak czasu, brak miejsc postojowych… Niezależnie od przyczyny zazwyczaj takie parkowanie kończy się mandatem lub blokadą, a w najgorszym – odholowaniem samochodu. Jeśli więc wróciłeś na miejsce, w którym parkowałeś i nie możesz zlokalizować swojego auta, nie wpadaj w panikę, że je skradziono. Być może Twoje auto zostało odholowane. W pierwszej kolejności zadzwoń więc do straży miejskiej (tel. 986) lub na policję (tel. 997/112). Zarówno jedna, jak i druga jednostka prowadzi ewidencję odholowanych aut. Gdy okaże się, że Twój samochód widnieje na liście, przygotuj się na wydatki.

Kiedy dochodzi do odholowania auta?

O sytuacjach w jakich samochód może zostać odholowany na koszt właściciela, mówi ustawa „Prawo o ruchu drogowym” w art. 50a i 130a (wymienione tylko punkty, które dotyczą parkowania):

I. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, na podstawie dyspozycji wydanej przez uprawnione podmioty (zgodnie z art. 130a ustawy) w przypadku: 1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu; 4) pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz osób wymienionych w art. 8 ust. 2 ustawy; 5) pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela. III. Ponadto pojazd może być przemieszczony lub usunięty z drogi, jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej.

W praktyce oznacza to, że Twoje auto może zostać odholowane na Twój koszt, jeśli:

  • zaparkowałeś je w niedozwolonym miejscu, zagraża bezpieczeństwu lub utrudnia ruch,
  • jest zaparkowane w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych,
  • uniemożliwia prowadzenie akcji ratowniczej,
  • nie posiada tablic rejestracyjnych,
  • wygląda na dawno nieeksploatowane,
  • przekracza dozwolone normy np. nacisk na osie lub masę,
  • osoba je prowadząca była nietrzeźwa,
  • nie posiada opłaconej składki z tytułu polisy OC, a jest zarejestrowane w kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej czy EFTA.

Jakie kroki podjąć, gdy samochód został już odholowany?

Gdy Twój samochód został odholowany, pierwsze co musisz zrobić to zabrać się za formalności. Najlepiej jak najszybciej, ponieważ zwłoka to dodatkowe wydatki. Taka sytuacja wiąże się oczywiście z mandatem za nieprawidłowe parkowanie, który wynosić może od stu do nawet tysiąca złotych. Niestety to nie koniec opłat, do uregulowania zostaje jeszcze należność za odholowanie (maksymalnie 494 złotych) oraz parking depozytowy (maksymalnie 41 zł/dobę)

Odbiór samochodu z parkingu depozytowego

Po opłaceniu wszelkich należności, czas udać się na komisariat w celu odzyskania auta z parkingu depozytowego. Zanim go odwiedzisz, sprawdź w jakich godzinach można odebrać samochód – zazwyczaj takie miejsca czynne są w określonych dniach między godziną 8:00 a 16:00. Nie warto czekać z odbiorem auta z policyjnego parkingu, gdyż już po trzech miesiącach prezydent miasta występuje z wnioskiem o przejęcie samochodu przez Skarb Państwa, natomiast po pół roku, jeśli właściciel nie został ustalony, auto uznaje się za porzucone.

Parkuj prawidłowo z Nawigacją Orange

Korzystając z Nawigacji Orange w łatwy i szybki sposób zlokalizujesz bezpieczne miejsce parkingowe, w którym zaparkujesz zgodnie z przepisami. Konsekwencje pozostawienia auta w niedozwolonym miejscu są kosztowne, dlatego zanim pozostawisz swój samochód w nieodpowiednim miejscu, sprawdź w Nawigacji Orange najbliższe parkingi!