naviexpert

Nawigacja Orange

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz pobierz

Bat na kierowców – kamery na światłach

Bat na kierowców – kamery na światłach

Jaka kara grozi za przejazd na czerwonym świetle, gdzie możecie spotkać się z obiektywem kamery oraz jak właściwie działa system monitoringu?

Kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle, odcinkowy pomiar prędkości oraz fotoradary i pojazdy z radarami mobilnymi to aktualne narzędzia automatycznego nadzoru nad ruchem drogowych CANARD-u, rejestrujące wykroczenia polskich kierowców. Dziś przyjrzymy się bliżej urządzeniom rejestrującym wykroczenia związane z niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej.

Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle

Urządzenia aktywne są od roku i zlokalizowane na 20 skrzyżowaniach dróg krajowych, gdzie najczęściej dochodziło do kolizji.

Według danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, tylko w pierwszej połowie 2016 r. przy ich pomocy, odnotowano ponad 59 tys. wykroczeń.

Jak działają kamery na światłach?

W Polsce stosuje się dwa rodzaje systemów rejestrujących przejazd na czerwonym świetle.

System kamer

Kamery zainstalowane są przed oraz na sygnalizatorze. Pierwsza weryfikuje czy zapaliło się czerwone światło, by następnie zarejestrować tył auta, jeśli pojazd wjedzie za ustaloną linię (linię zatrzymania lub sygnalizator). Druga kamera uruchamiana jest w następstwie aktywacji tej pierwszej i sfotografuje twarz kierowcy oraz przednie tablice rejestracyjne auta.

System czujników w asfalcie

To zatopione w asfalcie pętle indukcyjne, umiejscowione tuż za linią zatrzymania, lub za sygnalizatorem. Jedynym widocznym elementem systemu jest maszt, w którym umieszczona jest kamera robiąca zdjęcia.

Z wyjątkiem skrzyżowań mierzących prędkość przejazdu, przed rejestratorem przejazdu na czerwonym świetle kierowca nie jest ostrzegany żadnym znakiem sygnalizującym umieszczenie kamer na światłach.

Jakie kary grożą za przejechanie na czerwonym świetle?

Zdjęcia z kamer wraz numerem rejestracyjnym oraz czasem wjechania na skrzyżowanie na czerwonym świetle zostaną wysłane do centrali, gdzie analiza materiału wideo rozstrzygnie czy przepisy ruchu drogowego zostały złamane.

Decyzja na niekorzyść kierowcy skutkuje mandatem w wysokości 500 zł oraz 6-ma punktami karnymi.

Na jakich skrzyżowaniach są kamery?

Aktualną listę skrzyżowań wraz z lokalizacjami rejestratorów znajdziesz tutaj.

Co z fotoradarami?

Od 1 stycznia 2016r. tylko stacjonarne urządzenia monitorujące Inspekcji Transportu Drogowego mogą wykonywać zdjęcia kierowcom. Jest to w sumie 400 fotoradarów, w tym 29 mobilnych.

Jak uniknąć mandatu?

Nawigacja Orange od momentu wdrożenia zarówno systemu kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle, jak i odcinkowego pomiaru prędkości, informuje kierowców o zbliżaniu się do nich, dzięki czemu zawczasu wiadomo, gdzie niestosowanie się do obowiązujących przepisów może słono kosztować.

Testuj Nawigację Orange za darmo!

Pobierz z Google Play Pobierz w App Store Pobierz z witryny Microsoft

Nawet jeśli skorzystałeś już kiedyś z naszej usługi i zużyłeś bezpłatny test nawigacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to ponownie.  W planach taryfowych SmartPlan LTE możesz korzystać z Nawigacji Orange w Polsce bezpłatnie przez 90 dni. Wystarczy pobrać aplikację z odpowiedniego Sklepu i uruchomić ją w 90 dni od aktywacji planu taryfowego SmartPlan LTE.  Aplikację można też pobrać tu: http://orangewap.naviexpert.pl

To nie wszystko! Klienci taryf Smart Plan Multi II, Multi II Max oraz Smart Plan LTE Wspólny (kupionych do 30 września 2016 r.)  mogą korzystać z Nawigacji Orange w Polsce za darmo przez cały czas obowiązywania kontraktu. Pozostali klienci, którzy nie posiadają powyższych planów, również mogą skorzystać z Nawigacji Orange w Polsce bezpłatnie przez 30 dni. Po okresie darmowym koszt dostępu do usługi wynosi 12,99 zł z VAT na 30 dni.